Agův dům: Silné ženské hrdinky vám vymluví díru do hlavy

30.6.2019

Devítiletý Aga je jediným mužským elementem v domácnosti kdesi v horách, v domě úplně mimo civilizaci, kde žije různorodá skupina žen. Navzájem si lezou na nervy, ale spojuje je prožité utrpení a samota, mají jen jedna druhou a Agu, syna jedné z nich.

Chlapec si snaží přivydělat prodejem cigaret nebo i něčeho ostřejšího. Šetří, plánuje totiž tajně cestu do Srbksa, aby našel svého nezvěstného otce.

Když jedna z žen pokusí o sebevraždu, musí situaci jako jediný muž v dome řešit Aga. Není to však jediná nečekaná nepříjemná situace, která jim naruší den.

Režisérka Lendita Zequiraj zobrazuje ve snímku Agův dům autenticky ženský svět drben. Pětice naprosto odlišených ženských postav – veselých, hlučných, tichých, smutných, laskavých, lascivních – společně přežívá v dočasném úkrytu a utíkají před minulostí. O té buď raději nemluví, nebo si z ní dělají legraci, i když k smíchu to není.

Hezká Emira si myslí, že umí zpívat, ráda se baví o chlapech a nemusí se s Lumou. Tu týral její partner, uvázal ji v chlívě u krávy. Nyní utíká před přítelem Cerou, dalším hrubiánem. Kumrija toho moc o sobě nenamluví, hlídá si Agu a stará se o ostatní. Stará teta Gjyla tiše poslouchá ženské tlachy a udržuje pořádek – sem tam někoho napomene. A že je proč napomínat. Vždyť jejich hašteřivé řeči jsou k nevydržení. Poslední pátá se často courá tajně mimo dům, aby se sešla se svým amantem.

Uřvaný. To je dojem, který jsem si ze snímku odnesla. Ženy do sebe neustále šijí, jsou hlučné, směií se nesmyslům, hádají se, pro nadávky ale ani pro facky nejdou daleko. Zřejmě mají divokost ve své kosovské krvi.

Že těm “nesnesitelným” ženštinám jejich žabomyší spory, drby a řeči pomáhají zapomínat na prožité příběhy, z nichž každý by zřejmě vydal na další film, se divák dozví bohužel až na konci. Téma utrpení a minulosti je jen “naťuknuto”, to je docela škoda. Ačkoliv se divák nakonec dovzí jejich tajemství a zjistí, že hlučné ženy jsou ve skutečnosti silnými ženskými hrdinkami, je stejně těmi tlachy, které bohužel trvají téměř celý film, úplně ubitý.

Kosovsko-chorvatsko-francouzsko-albánský snímek Agův dům byl uveden v sekci Na východ od západu. Na 54. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary měl světovou premiéru.

Foto: kviff.com