- Rubrika49. MFF KV

71 – Severoirský konflikt z pohledu britského vojáka

7.7.2014

Severní Irsko bylo v sedmdesátých letech výbušnou oblastí. Vlna násilností dosahovala svého vrcholu a v hlavním městě Belfastu každý večer hořely ohně a v ulicích se střetávaly davy katolické (irské) menšiny na jedné straně a protestantské (probritské) většiny na straně druhé. Do těchto událostí zasadil režisér Yann Demange příběh mladého britského vojáka, který je krátce po ukončení svého výcviku vyslán do horké zóny v severoirské metropoli.

Britští vojáci měli v Belfastu pomoci policii a posílit stávající vojenskou přítomnost. Hned druhý den po příjezdu jedou na rutinní prohlídku po městě, jejímž cílem je najít a zabavit zbraně v domovech katolických rodin. Během chvíle se ale ocitnou tváří v tvář rozzuřenému davu Irů, kteří si „šťáru“ od Britů nechtějí nechat líbit. Divák díky detailní kameře může pocítit to, jak se cítí ozbrojený voják, když po něm hází kameny a on se nemá jak bránit, protože má rozkaz nestřílet.

Jednotka vojáků se musí stáhnout, ale kvůli zmatené situaci nechají „v poli“ hlavního hrdinu Garyho Hooka. Ten musí záhy běžet o život, protože si ho hned na mušku vzali ozbrojenci z Irské republikánské armády (IRA).

Film se odehrává v zásadě během jedné noci, kdy se Gary skrývá, utíká a dostává se do kontaktu s probritskými bojůvkami, které si v ničem nezadaly s IRA. To je záhy ukázáno, když dojde k náhodnému odpálení bomby, kterou protestantská polovojenská skupina chtěla použít proti katolíkům.

Na diváka působí velmi detailní, místy roztěkaná kamera, která sleduje osudy ztraceného vojáka. Díky skvělému výkonu Jacka O’Connella, který si rovněž zahrál ve festivalovém snímku Hvězda kriminálu, čiší z hlavního hrdiny úzkost, místy beznaděj, ale také odhodlání nenechat se odpravit kvůli konfliktu, do kterého mu nic není.

Jednasedmdesát ukazuje konflikt v Severním Irsku z pohledu bezvýznamného britského vojáka, který dostal rozkaz, a přijel na místo, kde ho lidé automaticky nenávidí a snaží se ho zabít. Irská strana je zde zprvu ukázána jako nepřítel číslo jedna, ale v průběhu filmu se vybarví i probritští ozbrojenci nebo britská tajná policie, která spolupracuje na obou stranách a chová se tak možná hůř než ostatní.

Horizonty
Velká Británie, 2014
Režie: Yann Demange
Hrají: Jack O’Connell, Sean Harris, Richard Dormer, Paul Anderson

Zdroj foto: kviff.com