- RubrikaLIFESTYLE

6 tipů, se kterými vyberete správný snowboard i s výbavou

18.2.2019

Vybíráte úplně první snowboard a nevíte, jak na to? V článku vám ukážeme ty nejdůležitější tipy, které vám pomohou s nákupem prvního prkna. Víte, jak se pozná správná délka a šířka prkna a proč investovat také do snowboardového oblečení? Pojďme se na to podívat.

TIP č. 1: Investujte do oblečení

Základem kvalitní jízdy je vyjma prkna také perfektní oblečení. Proč nekupovat oblečení v supermarketu? Oblečení ze supermarketu není vyrobeno z kvalitních materiálů, lehce promokne, není prodyšné (nepropouští vzduch). Na značkovém snowboardovém oblečení je uváděna voděodolnost, vodní sloupec. Vodní sloupec se udává v tisících mm/dm2 a platí, že čím větší číslo, tím větší voděodolnost. Oblečení s vodním sloupcem 10 000 mm/dm2 se hodí pro náročné jezdce. Dále se u materiálu oblečení uvádí propustnost. Propustnost značí, do jaké míry materiál propustí vzduch a jak větrá. Udává se v tisících mg/m2 za 24h a také zde platí, že čím větší číslo, tím kvalitnější materiál. Značkové oblečení má řadu praktických kapes na telefon, permice, svačinu i brýle. Kalhoty a bundy jsou opatřeny ventigy, což neznamená nic jiného, než že mají větrací otvory. Ve kvalitním oblečení se při jízdě nezapotíte, nebude vám chvíli teplo a chvíli zima, po pár pádech nepromoknete a na svahu vydržíte celý den.

TIP č. 2: Vyberte správnou délku prkna

Na délce prkna velmi záleží. S krátkým nebo dlouhým prknem se vám bude špatně jezdit, bude hůře ovladatelné, což je pro začátečníka i mírně pokročilého jezdce velký problém. Jízdu si neužijete, budete padat, špatně se vám bude zatáčet. Jak by mělo být prkno dlouhé? Když snowboard postavíte před sebe na zem, měl by sahat mezi bradu a nos.

TIP č. 3: Na šířce snowboardu záleží

Příliš široký snowboard se vám bude špatně ovládat a naopak v úzkém vám budou boty přečuhovat do sněhu, budete se při oblouku bořit a padat. Snowboard kupujte vždy s botami a vázáním. Proč? Jedině tak vyberete správnou šířku prkna a jízdu si užijete naplno. Široké snowboardy mají označení W (wide) a využijí je jezdci s nohou větší než 44, takže zejména muži. Velmi výhodné je pořídit prkno v kompletu. Boty, vázání a prkno v kompletu bývají často cenově zvýhodněné, koupíte je v akci nebo ve slevě. Nejlepší je, když vše v obchodě vyzkoušíte najednou. Pokud máte doma vázání a boty, vezměte je do obchodu s sebou a vyzkoušejte je s vámi vybraným snowboardem. Ušetříte si případné zklamání ze špatného nákupu. Personál na prodejně vám rád pomůže s vhodným výběrem prkna.

TIP č. 4: Na začátek si kupte raději měkké prkno

Snowboardová prkna mají různou tvrdost. V zásadě rozlišujeme měkká a tvrdá prkna. Nepsaným pravidlem bývá, že začátečníci jezdí na měkkém prkně, neplatí to ale absolutně. Tvrdé prkno využívají pokročilejší jezdci, protože tvrdé prkno jezdí rychleji a na hraně se při vysoké rychlosti udrží. Měkké prkno se snadněji ovládá, ale nevyvine takovou rychlost jako tvrdé prkno. Pružnost prkna si můžete otestovat v obchodě tak, že prkno opřené o patku postavíte k sobě, chytnete ho za špičku jednou rukou a druhou rukou zatlačíte na jeho prostředek.

TIP č. 5: Nepodceňte typ snowboardu

Typ snowboardu vybírejte podle toho, kde a jak budete jezdit. Pokud budete na sjezdovce, ve snowparku a také ve volném terénu, sáhnete s největší pravděpodobností po prkně s označením All Mountain. Jestli se budete pohybovat pouze ve snowparku, podívejte se na Freeride prkna. Na rotace a polety se perfektně hodí Freestyle snowboardy. Prkna s označením Alpine a Carving jsou dlouhá a úzká a není na nich možné dost dobře skákat.

TIP č. 6: Rada na závěr

Jestli vybíráte své úplně první prkno, poraďte se při jeho nákupu ve specializovaném obchodě, kde vám vyškolení zaměstnanci rádi pomohou. Prkno si s největší pravděpodobností vyberete měkké s měkkým vázáním. Délku a šířku prkna raději vyzkoušejte s botami a vázáním.

Podobné články