- Rubrika

44. ročník Mogul Šumava Rallye a XVIII. Historic Vltava Rallye

19.4.2009

Ve dnech 17.4. – 19.4.2009 se konal další závod seriálu mezinárodního mistrovství republiky v Rallye. Závod začal v pátek první rychlostní zkouškou na Klatovském okruhu. Po celou dobu se jel okruh za silného deště. Ten ovšem neodradil fanoušky tohoto sportu od sledování samotného závodu. Jezdci se jim odvděčili velice slušným výkonem. První etapa skončila na Klatovském okruhu.

Po mokrém úvodu soutěže, který obstaral v pátek Klatovský okruh u Čínova, se posádky vydaly na tratě rychlostních zkoušek v okolí Vimperka. Sobotní sekci nakonec provázelo příjemné jarní počasí.

Od úvodních kilometrů navyšoval svůj náskok Roman Kresta a na svého potenciálně největšího rivala, Václava Pecha, získal po první sekci se třemi rychlostními zkouškami jednu minutu a vteřinu k tomu. Sobotní etapu ustál Roman Kresta na první pozici před Václavem Pechem. Závěrečnou sekci ještě poznamenala poměrně těžká kolize Vojtěcha Štajfa na RZ 8, která se však naštěstí obešla bez zranění. Zkouška však byla pro další průjezd zrušena.

Nedělní část soutěže slibovala vzhledem k průběžnému pořadí především napínavý boj o třetí místo. Předpokládalo se, že Roman Kresta si již první místo pohlídá. Skutečnost ale byla nakonec jiná.

Celou etapu provázelo krásné jarní počasí a stejně jako první den nebyl žádný problém s diváky. Po prvních dvou rychlostích zkouškách, kterou byla nejdříve vložka na Korábu u Kdyně a následně vložka z Mlýnce do Koryt, navýšil Roman Kresta svůj náskok před Václavem Pechem na půl minuty, na toho ztrácel Pavel Valoušek dalších necelých 8 vteřin.

Městskou rychlostní zkoušku v Plzni vyhrál tentokrát před početným domácím publikem Václav Pech, ovšem ještě se zanedbatelným náskokem. Na zbylých dvou vložkách však kvůli technickým problémum ztratil Roman Kresta na svého soupeře nejen celý svůj náskok, ale navíc i dalších 1,4 vteřiny. Překvapivým a šťastným vítězem se tak až v poslední zkoušce stal Václav Pech, který během soutěže jinak celkovému pořadí nevévodil. Třetí Pavel Valoušek ztratil dalších 16,6 vteřiny.

18. ročník Historic Rallye Vltava vyhrál italský pilot Pierangelo Rossi s Porsche 911. Na druhém místě skončil Nor Valter Jensen s vozem Porsche a na třetím místě skončil český jezdec Zdeněk Tichý. Dalším vítězem letošního ročníku byli diváci. Svou ukázněností nezavdali příčinu k případnému rušení zkoušek a velmi pomohli ke zdárnému průběhu soutěže.