- Rubrika

44. MFF KV: Patti Smith,Dežo Ursiny a La Blogothèque v karlovarské Hudební odysei

21.4.2009

Ani letos nechybí na MFF Karlovy Vary sekce Hudební odysea, ve které od roku 2003 publicista Pavel Klusák představuje aktuální setkávání filmařů a hudebníků. Film Patti Smith: Dream Of Life je jedinečným portrétem velké básnířky, výtvarnice a „poeticky zuřivé“ rockerky.

Snímek sleduje newyorskou kultovní „punkovou kněžku“, která tento styl silně přesahuje: už jen nezměrnou energií, kterou vkládá do služeb umění. Snímek fotografa a filmaře Stevena Sebringa o rocku, spiritualitě a sebevyjádření měl úspěšnou světovou premiéru na festivalu Sundance a vzápětí zaujal i Berlinale.

Hudební odysea uvede také českou premiéru prvního velkého dokumentu o předčasně zesnulém autorském rockerovi Dežovi Ursinym, nezařaditelné osobnosti československé hudby. Režisér Peter Krištůfek shromáždil v Momentkách archivní záběry i výpovědi Ursinyho blízkých – včetně rockerova „dvorního“ básníka Ivana Štrpky a varhaníka Mariána Vargy.

Příznivci současné nezávislé scény patrně zajásají nad filmy Vincenta Moona, neúnavného kronikáře, který pro svůj webový archiv La Blogothèque natočil už přes devadesát Take Away Shows – Koncertů přes ulici. K neformálním vystoupením ve výtahu, tramvaji či kavárně plným fantazie, hravosti a filmařské vizuality získal Moon už mnoho hvězd (Sigur Rós, R. E. M., Arcade Fire). V Moonově autorském výběru pro MFF Karlovy Vary je i světová premiéra filmu Malé modré nic o českých hudebnících Ireně a Vojtěchu Havlových.

www.kviff.com