- RubrikaCestování

SLAVNÉ OSONOSTI: Jiří Menzel

23.2.2014

  Je jednou z největších osobností českého filmu. Herec, režisér a spisovatel Jiří Menzel je další naší slavnou osobností, kterou Vám představíme.

Jiří Menzel se narodil 23. února v Praze v Československu jako syn jiného československého spisovatele a scénáristy Jozefa Menzela. Studoval režii na FAMU v Praze, kde své studium ukončil 1962. V šedesátých letech  20. století byl spoluzakladatelem nové vlny českého filmu.

Jako svůj debut Jiří Menzel natočil hned celovečerní film Ostře sledované vlaky. Ten vznikl v roce 1966 a Menzel za něj získal Oscar za nejlepší zahraniční film. Na Oscara byl nominován také další jeho film, a tím byla komedie Vesničko má středisková. Nominace proběhla v roce 1985.

Nejen filmem ale zabýval Jiří Menzel. Od sedmdesátých let se věnoval i divadelní režii. A to v rámci spolupráce s pražskými divadly Činoherní klub a Vinohradské divadlo.

Zpět ale k filmům Jiřího Menzela. K těm nejznámějším patří například Postřižiny z roku 1980, Na samotě u lesa z roku 1976 nebo Slavnosti sněženek, které byly natočeny v roce 1983. Podle knižní předlohy pak vznikl film Rozmarné léto, natočený v roce 1968.

Nejnovější filmy od Jiřího Menzela jsou Obsluhoval jsem anglického krále z roku 2006 a loňský film Donšajni.

Zajímavá je také jeho herecká kariéra. V té asi nejvíce známá je jeho role v seriálu Hospoda. Dále se také objevil například v roce 2011 ve filmu Signál. Roli si střihnul také například v seriálu Vyprávěj nebo ve filmech Kdyby tisíc klarinetů nebo Obecná škola.

Jiří Menzel jistě patří k velikánům nejen českého, ale také evropského filmu. A jeho skvostná režisérská kariéra je toho důkazem.