- Rubrika

13. ročník soutěže Czechtalent 2008 zná svého vítěze!

1.6.2008

30. 5. 2008 proběhlo ve Zlíně finále celostátní pěvecké soutěže Czechtalent 2008. Oproti minulým ročníkům letos soutěž proběhla s menšími změnami. Porota byla rozdělena na malou a velkou (malá hodnotila výkony veřejně, velká utajeně). Měnil se průběh večera, z deseti finalistů se nejdříve vybíralo 5 superfinalistů, z těch následně první tři. Velkou změnou bylo i místo konání. Z divadla festival přesedlal do zlínské sportovní haly Novesta. Dvou a půl hodinový program byl velmi pestrý a finalisté předvedli dobré výkony.

Krátce po půl sedmé se zlínská hala začala poměrně rychle naplňovat příznivci hudební soutěže Czechtalent. Právě zde se rozhodovalo o letošním vítězi. Leckdo by možná ani neřekl, že hala pojala více než 1000 diváků. Zatímco se účinkující připravovali v zákulisí, publikum nedočkavě vzhlíželo směrem k pódiu.

Úderem 19.00 odstartovala finální večer moderátorská dvojice Tereza Tobiášová a Martin Hrdinka. V čele s Milošem Skalkou poté dorazila na scénu i soutěžní porota, kde mimo jiné zasedli například zakladatel kapely Elán Vašo Patejdl, skladatel Lešek Wronka, hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, či poslanec Evropského parlamentu Tomáš Úlehla. Ze zahraničí přijali pozvání do poroty hudební skladatel a producent Johnny Jam (produkoval např. Aqua, nebo Atomic Kitten) a hudební skladatel, producent a muzikant oceněný mnoha zlatými a platinovými deskami v USA i v zahraničí, Michael Jay (Grammy za píseň na albu Falling Into You zpěvačky Celine Dion, skládá právě pro Celine Dion, Kylie Minogue, Toma Malára, Helenu Zeťovou).

Na pódiu se postupně prostřídalo všech 10 finalistů. Snažili se předvést ten nejlepší výkon a hlavně udělat co nejlepší dojem. Vystoupit před tisícem diváků se nepovede hned tak každému, nebylo se tedy ani čemu divit, když se u některých soutěžících projevila lehčí nervozita. Souboj postupujících nebyl vůbec lehký ani pro porotu. Rozhodovat o těch úplně nejlepších z deseti nejlepších z celé ČR? Avšak soutěž je soutěž, každá musí mít své vítěze.

Výstupy finalistů se střídaly s vystoupením hudebních hostů. Nepochybně nejlepší show předvedli Wanastovi Vjecy. Ve svém pirátské čepici a kabátu zazpíval Robert Kodym, po boku s PBCH a jejich kapelou známe hity jako Tak mi to teda nandej, Sbírka zvadlejch růží a další.

Neméně úspěšnou show zajistila i Ewa Farna. Zazněly skladby Ticho, Jaký to je i její první hit Měls mě vůbec rád.

Publikum bavili i úspěšní finalisté minulých ročníků. Alice Konečná, Tom Malár, Headdy, nebo loňský vítěz Czechtalentu Tom Klus. To jsou jména, která už se do světa showbyznysu celkem úspěšně zapsala a dokazují tak, že si svou výhru opravdu zasloužili.

Diváky svým hlasem ohromila i členka Státní opery Pavlína Senić. Time to say Goodbye v jejím podání nemělo chybu.

Večer se pomalu chýlil ke konci a všichni s napětím očekávali vyhlášení výsledků. Z pětice superfinalistů se na třetím místě umístila sestra naší české Miss World, 15letá Livie Kuchařová z Opočna. Druhé místo obdržela 20letá Alena Knoflíčková z Krumvířova, zároveň si odnesla i Cenu diváků. Vítězkou Czechtalentu 2008 se velice zaslouženě stala 15letá Aneta Šrolerová z Letohradu.

Aneta Šrolerová byla nejmladší finalistkou, porotu si získala hlavně díky „zmodernizované“ verzi filmové písničky Saxana. „Vybrala mi jí paní učitelka, která mě učí zpívat. Byla to pro mě taková bomba, hlavně to bylo něco jiného, než s čím vystupovali ostatní.“ řekla Aneta. Hudbě se věnuje několik let. Zpívaní jí baví a vystupování na veřejnosti ji nedělá žádné problémy. Přesto byla svou výhrou trochu překvapená „Vůbec jsem nečekala, že se dostanu do finále. Ještě pořád si to moc neuvědomuji. Ale je to super pocit vyhrát. Každému, kdo zpívá, bych to moc přála.“ byly jedny z prvních dojmů výherkyně Czechtalentu 2008.

Talentovaná Aneta se kromě zpěvu věnuje také společenským tancům, hře na keyboard, malování, ráda si zajde i do fitness a plave. „Od září nastupuji na Státní konzervatoř v Praze. Přes léto se budu připravovat na studium. Možná budu mít i nějaké koncerty.“ prozradila Aneta na otázku, co v nejbližší době plánuje. Kdo ví, třeba se brzy můžeme těšit na její první cédéčko. „Možná nějaké nahrávky někdy nahraju.“ dodala s úsměvem.

Czechtalent 2008 je tedy s úspěchem za námi. Vracet se k němu bude hudební televize Óčko, 21. června totiž odvysílá celý záznam festivalového večera.

A co vy? Co takhle prověřit svůj pěvecký talent? Máte šanci! 14. ročník Czechtalentu uzavírá přihlášky až 15. března 2009. Pro podrobnější info a podmínky soutěže navštivte
www.czechtalent.cz.