- Rubrika

„Slušné chování?“ „Prosím?“

8.11.2009

Co vás na dnešním světě zaráží? Pokud nic, pak gratuluji. Pravděpodobně jste majiteli nového modelu růžových brýlí „Pink 3000“. Pokud něco přece jenom ano, těší mě! Ale možná ta páska na levém oku z Halloweenské party, má již i vedlejší účinky. Na dnešním světě vás zaráží snad úplně všechno? Já bych to zase tak černě neviděl…

Doba třetího tisíciletí sebou přináší mnoho nového. Nové vynálezy, které zaručí naprosté blaho naší společnosti (samozřejmě si připravte kreditky s kontokorentem). Možná, nové léky na nedávné i dávné nemoci lidstva, nové výjimečné služby a mimojiné sebou nová doba přináší i odlišnou společnost. Netroufám si řící „novou společnost“, protože v mnoha aspektech se vracíme zpět. Vlastně mě celý náš dnešní společenský systém připomíná jednoho dobře vychovaného brojlera. Kuře, které díky umělému výkrmu, fyzicky dospěje mnohem dříve, nežli jeho vrstevníci, ale jeho kostra ho ani neudrží na nohou. Lidé také navenek ukazují, jak jsou schopni všeho a hned, ale vnitřní sociální stavba se hroutí pod návalem lidských neduhů.

 Jedna z věcí, které snad trápí nejen mě, je častá absence základní esence lidského soužití – slušnost. Je to masová deziluze nebo je opravdu slušnost přežitkem dob minulých? Co myslíte vy? Co si myslí svět kolem vás? Je to jen náhoda, že ke mně ze všech stran doléhají poučky o ostrých loktech, cestě přes mrtvoly? Někdy mívám dojem, že se někteří příliš zahloubali do Darwinovy teorie a vyzdvihují onu myšlenku o zaslouženém přežití nejsilnějších. Ale jsme přeci lidé! A k naší lidskosti patří i vzájemná tolerance, spolupráce a otevřenost vůči ostatním. Vždyť člověk je od pradávna tvorem společenským a u mě osobně to platí dvojnásob. Jsem bez lidí nešťastný.

 Bohužel jsou i lidé, se kterými jsem nešťastný. A jsou to právě ti, kteří postrádají slušnost a férové jednání. Možná trpěli špatnou výchovou, možná k nim byl někdo nefér, ale to je ještě neopravňuje k tomu, aby morální zásady uložili někam do kouta a nechali je tam hnít. Tito lidé se především nechávají strhnout svou leností a lhostejností. Vždyť je tak jednoduché využít cizí slušnosti ke svému prospěchu. Znamená tedy, že ekvivalentem slušnosti v dnešní společnosti je slabost? Možná, protože rádi věci překrucujeme. Avšak ve skutečnosti je to přeci naopak! Ne každý se dokáže ovládat za každé situace, ne každý má tak silnou vůli, tak pevný charakter, neotřesitelné zásady. Tady se nachází opravdová síla.

 Hledejme tuto sílu nejprve každý sám u sebe. Inspirácí nám mohou být naše sny, ideály, dokonce i naši přátelé, partneři, rodina… Ale nejde jen o jakousi bezbřehou filosofickou otázku, vždyť slušnost je nevíce využitelná v praxi! Podívejte se například na marketing. Pokud někdo chce získat stálou klientelu, určitě si nepomůže lhaním, podvody ani klamavou reklamou! Nýbrž stálým osobním přístupem, péčí o zákazníky, ochotou, úsměvem, slušností…

Jan Píša

V současné době jsem studentem ČVUT v Praze na fakultě informačních technologií. K mým koníčkům patří sport, psaní literatury, publicistických článků, fotografování, tvorba grafiky a webových stránek.