Žena jako druh – pro ženy povědomé, pro muže poučné

25.11.2015

Feministická spisovatelka Margot Masonová (Bibiana Šimonová) si žije v pohodlí a luxusu z peněz vydělaných na svých úderných knihách. Tituly jako Rozumná vagina, Oškliví podvádějící parchanti, Láska a jiná sprostá slova si vydobyla slávu, ale i nenávist lidí. Její vyhraněné názory proti mužům, mateřství, boj za nezávislost mohou za neshody s vlastní dcerou, která je ztělesněním toho, co Margot nesnáší – oddanou matkou a manželkou.

Margot si žije ve vlastním světě, do kterého náhle vpadne Molly (Teresa Branna), její studentka, aby zúčtovala s osobou, která tolik nepříznivě ovlivnila její život. Za opovrhovanou Margot se ale vydala i dcera Tess (Dana Verzichová), která už nezvládá být uštvanou matkou. Co může ze setkání tří rozčilených protichůdných žen vzejít?

gal_142969121419Dění  na jevišti je vyhrocenou ukázkou toho, že ženy jsou hašteřivé harpie. Jakmile se na scéně objeví muži – macho taxikář Frank (Tomáš Drápela), jeho protiklad uvážlivý mírný beránek Bryan (Jan Kaštovský), manžel Tess, a nakonec  rozšafný Theo (Untermüller), Margotin vydavatel, veliká ženská hádka se uklidní.

Hra australské autorky Joanny Murray-Smith patřící mezi současná moderní představení, která mohou šokovat starší diváky, se zdá být protipólem k jiné podobně laděné komedii Testosteron uvedené v minulosti na prknech Jihočeského divadla, jež by se dala shrnout jako bouřlivý mužský večírek plný hádek a poznámek na ženské plémě.

Líbí se mi, jak hra pracuje s jazykem.  Stejně tak Margot ve svých knihách volí slova chytře. Její značkou se stal peprný ostrý styl, který má velikou moc. Nabízí se otázka, zda úspěch předvídá a píše takto pro peníze, či se chce jen podělit o stále se měnící názory na úděl ženy a postoje k mužům.

Vtipné představení plné úderných slov, radikálních postojů, absurdních hádek a humoru ostrého jako břitva diváky pobavilo. Část mužského publika možná tápala. Ke hře mohou ale obě pohlaví přistupovat jako k poučné.

Sdílet
Podobné články