- RubrikaDivadlo

Zavolejte Jeevese. Zařídí, aby jeho pán Bertie Wooster nevklouzl do chomoutu

18.3.2015

Jeden z neoblíbenějších anglických humoristů, Sir Pelham Grenville Wodehouse (1881 – 1975), napsal během neuvěřitelně dlouhé tvůrčí činnosti více než devadesát knih. K tomu se autorsky podílel na třech desítkách her a muzikálů, dvaceti filmových scénářích. Divadelní adaptace na českých jevištích se však jeho dílo dočkalo teprve nyní. Komedii Zavolejte Jeevese má na repertoáru Jihočeské divadlo (premiéra 6. března 2015).

Jedenácti Wodehousovými romány a pětatřiceti povídkami procházejí vděčné figury mladého pána Bertie Woostera a jeho komorníka Jeevese (spisovatel Zdeněk Jirotka si je vybral za vzor k vytvoření legendárního Saturnina). Trochu roztržitý a hlavně líný reprezentant vyšší vrstvy spolu se sluhou zvládajícím každou situaci jsou také hrdiny Angličanova románu Jitřní zpěvy, z něhož čerpala autorka čerstvě nastudovaného kusu Olga Šubrtová.

Stejně jako Saturnin dokáže si Jeeves (Pavel Oubram) poradit, přesněji – druhým poradit, s jakýmkoliv problémem. Vždycky najde řešení pro milostné eskapády Bertieho Woostera (Jiří Suchý z Tábora) nebo spletité obchodní transakce jeho strýce, lorda Worplesdona (Jiří Untermüller), vymyslí protiváhu k nástrahám žárlivého strážníka Stiltona (Tomáš Drápela) nebo šíleným nápadům lordova syna Edwina (Tomáš Havlínek), jenž ve skautském úboru neúnavně shromažďuje dobré skutky.

Děj se záhy přenese z Londýna do venkovského sídla Steeple Bumpleigh – dílčí návraty do britské metropole umožňují projekce na rozměrném plátně – a divák si neodpočine při smršti gagů, komických zápletek, slovního homoru. Představení ani v nejmenším nevybočuje z Wodehousova záměru bavit se příběhy z idylické Anglie, jak ve skutečnosti asi nikdy nevypadala. Žijí tam vznešení, poněkud éteričtí, někdy i retardovaní lordi, o něž pečují a zároveň se dobře baví jejich komorníci vyzbrojení vysokým IQ.

zzzzjeevesb

Autorem bláznivých tanečních výstupů v představení Zavolejte Jeevese je choreograf  Martin Pacek. Kostýmy vytvořila Aneta Grňáková, scénu připravila Jana Špalová.

Wodehousův svět je zalitý sluncem. Nikdo v něm neumírá, ba dokonce ani nemluví sprostě. V parku před domem lorda Worplesdona, na scéně, která osvěžuje příjemnou zelení a voní jarem, se v bláznivých výstupech s hlavními hrdiny střídá lordovo služebnictvo (Jan Kaštovský, Jaroslav Kukrál, Teresa Branna), dcera Florence (Táňa Kupcová), schovanka Nobby (Tereza Vítů), její nápadník Boko Fittleworth (Ondřej Veselý). A všechno dobře dopadne, tedy především Bertie Wooster se nemusí oženit.

Člen činohry Jihočeského divadla Pavel Oubram si před časem na domovském pódiu zahrál Slabihoudka v adaptaci Jirotkova románu a zblízka poznal odlišnosti mezi stěžejními postavami, Jeevesem a Saturninem. „Jeeves je větší bestie,“ culí se jeho představitel. „Saturnin se opravdu snaží pomoct svému pánovi, kdežto Jeevesovi dělá skoro největší potěšení dostat pána do pořádných komplikací. Stojí při něm jenom ve snaze, aby nespadl do svazku manželského, poněvadž se nechce přít o moc nad Bertiem s nějakou dívkou.“

Náročný part musí zvládnout Jiří Suchý z Tábora, který se občas na jevišti zastaví, čímž umožní hereckým kolegům osvěžit se v zákulisí, ale sám udržuje pozornost publika coby vypravěč. „Naložili mi velké haldy textu,“ stěžuje si naoko. Za režijní pultík poprvé v Českých Budějovicích pohostinsky usedá Martina Schlegelová. Spolupracuje s dramaturgyní Marií Špalovou. Obě mají angažmá v pražském Divadle Letí, kde se zaměřují na současnou tvorbu. „Odskočit si ke klasickému titulu je jako odjet do lázní,“ shodují se.

Autor textu Ladislav Lhota, foto Ján Honza

Sdílet
Podobné články