- RubrikaDivadlo

Zavolejte Jeevese! Pomůže, poradí a pobaví.

21.4.2015

Předloha českého Saturnina anglický sluha Jeeves baví svým humorem návštěvníky Jihočeského divadla.

Bertie Wooster (Jiří Suchý z Tábora), bohatý mladík z dobré rodiny, se často ocitá v prekérních situacích. Ještě, že má komorníka Jeevese (Pavel Oubram) nepostrádajícího důvtip a pohotové reakce se spoustou nápadů a trefných poznámek.

Tentokrát je Bertie nucen trávit čas podle svého názoru v prokletém místě Steeple Bumpleigh, venkovském sídle své tety Agáty, aby pomohl jejímu manželovi lordu Worplesdonovi uzavřít tajný obchod a přimluvil se u něj za lásku svých přátel – bezstarostného spisovatele Boka Fittlewortha (Ondřej Veselý) a krásné Nobby (Tereza Vítů). S nelibostí ale zjišťuje, že bude muset utéct před zájmem své bývalé snoubenky Florence (Taťána Kupcová), která kvůli němu opustila troubu Stiltona (Tomáš Drápela). Naštěstí na to Bertie není sám, má přece Jeevese, který svého pána ani jeho přátele nenechá na holičkách.

Povedenou komedii podle předlohy spisovatele sira P. G. Woodehouse režírovala Martina Schlegelová.

Hra Zavolejte Jeevese patří mezi novinky Jihočeského divadla. Jistě se stane velice oblíbenou pro chytrý humor a výraznou sympatickou postavu sluhy Jeevese, který neskrývá jisté zlomyslné potěšení z pánových nesnází, neváhá mu však pomoci. Stejnou službu prokazuje i ostatním z pánovy rodiny a přátel. Je jasné, komu to nejvíc pálí, ačkoliv je pouze sluhou.

Prostředí Jeevesových služeb vykresluje dobře promyšlená scéna. Nápaditou kulisou znázorňující Londýn poloviny 20. století byla projekce na pozadí jeviště. Malebný anglický venkov naopak tvořily kulisy bohaté.  Toto prostředí je totiž také, ačkoliv si to Bertie nechce přiznat, o dost zajímavější. Je plné komických postaviček, které vyvolávají bizarní situace a přivádějí Bertieho do úzkých a tím baví Jeevese i diváky.

Herci se zhostili svých rolí výborně. Nejvýraznější byla ústřední dvojice – Jiří Suchý z Tábora a Pavel Oubram, který si dříve zahrál pána jiného geniálního sluhy Saturnina. Oba představitelé hlavních hrdinů se museli potýkat s množstvím náročného textu a dlouhými monology, které ale nikdy nenudí. Pan Suchý z Tábora navíc ztvárňuje i roli vypravěče.

Pokud se chcete odreagovat a od srdce zasmát, neváhejte a navštivte představení Zavolejte Jeevese.

Sdílet
Podobné články