- RubrikaLIFESTYLE

Vlasový mág Michal Moučka míří vysoko. Je nominován mezi pět nejlepších kadeřníků Česka v prestižní soutěži za Goldwell

5.8.2012

Pochází z Českých Budějovic, jednou by chtěl žít v Londýně a určovat trendy účesy. Provozuje svůj vlastní salón, jehož tváří jsou modelky Gabriela Dvořákové a Petra Fedur Ziková. Jeho klientela je rozšířená po celé České republice a především ženy si ho nemůžou vynachválit. Před nedávnem byl nominován mezi pět nejlepších kadeřníků Česka v soutěži GOLDWELL Color Zoom Challenge 2012. Dvaadvacetiletý Michal Moučka si říká vlasový mág a jeho talent objevilo už i mnoho českých celebrit.

Jsi nominovaný mezi pěti nejlepšími kadeřníky Česka, dovedl jsi si to někdy představit?

Chtěl jsem se tam časem propracovat. Není lehké dostat se na tyto velké konkurenční posty. Soutěžím teprve druhým rokem a nečekal jsem, že by to mohlo přijít tak brzy.

Pociťuješ mezi kadeřníky nějakou rivalitu nebo konkurenci?

Konkurenci nemám. Mám kolem sebe lidi, se kterýma si jenom přejeme: Přej a bude ti přáno taky. Určitě mi to někteří lidé nepřejí, ale to už je mi jedno. Každý v mé branži může být tam, kde jsem já. Stačí si stanovit nějaký cíl v životě a pomalu si za ním jít. Ne pořád jenom kritizovat, nikam se nehnout a ohánět se kolem sebe různými pomluvami. Nikdy člověk neví, jak to ten daný kadeřník myslel a jak to chtěl udělat. Každý z nás to vidí jinak a udělal by to jinak, tak jak sám nejlíp umí. Pomluvit je to nejlehčí.

Co tě přivedlo k tomu a kdy jsi se rozhodl stát zrovna kadeřníkem?

Nebylo to vůbec plánované. Původně jsem chtěl jít na obor číšník. Už na základní škole mě hodně bavilo kreslit všechno možné. Když jsem skončil s hokejem, napadlo mě, že bych mohl zkusit něco kreativnějšího. Začal jsem chodit na keramiku, kam jsem docházel 5 let. Hodně mě to bavilo, takže jsem si pak vybíral obor, kde se může něco tvořit, pracovat s barvami a ukázat právě svojí kreativitu.

Vlasový mág Michal Moučka

Sleduješ módní vlasové trendy?

Každý kadeřník by měl určitě sledovat vlasové i modní trendy, pokud chce udržovat krok se světem módy. Hlavně by měl umět davat rady i svým zákazníkům, kteří jsou zvědaví, co se nosí. Pravidelně se účastním kadeřnických školení. Byl jsem na třech zahraničních stážích, pokaždé někde jinde. Nejprve v Londýně, poté v Miami a letos ke konci dubna, jsem zavítal do Říma. Každá návštěva je pro mě velice přínosná, z každého státu si vždy něco odnesu.

Bez čeho se dobrý kadeřník neobejde?

Bez kvalitní značky, kvalitního nářadí, kreativity, bez sebezdokonalování a především nebát se použít světové trendy i na svých zákaznicích. Můj salón používá barvy a styling GOLDWELL, LABEL.M, ALTERNA a bio ionic.

Už se ti někdy stalo, že po dokončení účesu není zákazník spokojený a vyžádá si, ať to předěláš?

To se stane určitě každému kadeřníkovi. Dnešní ženy totiž neví, co vlastně chtějí a jakmile je jen trochu necháte mluvit do své práce, tak je to pak katastrofa. To potom můžete předělávat od začátku všechno. Proto jsem si hned od začátku své zákazníky vychoval. Nenechám, aby mi do něčeho povídali, posadím si je do křesla a dělám si, co chci. Zákazníci jdou za vámi, protože vám věří. Jsem profesionál, tak vidím, co dané zákaznici sluší.

Michal s Ivetou Lutovskou na přehlídce návrhářky Terezy Sabáčkové.

Myslíš si, že jsou češi, co se účesů týče, málo odvážní?

Ano. Řekl bych, že naše dámy jsou hodně konzervativní a mají velké problémy se sebemenší změnou. I zastřižení ofiny je pro naši zákaznici leckdy velký problém. Natož pak změna barvy. Zároveň chápu, když někdo pracuje například v bance, není úplně ideální sedět za přepážkou se zelenou hlavou. Doufám ale, že naše generace bude jiná. Ne tak usedlá. Je to na dobré cestě, alespoň si to myslím. Snad se posuneme dál, pryč od trvale vyfoukaných hlav do květáku nebo kudrnatých beranů.

Kde bereš inspiraci pro účesy a střihy?

Inspiraci čerpám všude, kde se dá. Mám rád tupé střihy. Jeden z nich jsem aplikoval i na soutěžní účes. Hodně mám rád i avantgardu, na které se snažím také zdokonalovat. Teď mám v plánu připravit takovou hodně avantgardní kolekci, uvidíme jak to dopadne.

Jak dlouho ti trvala příprava nominačního účesu a co všechno si na ní tvořil?

Já jsem si naplánoval jenom datum na focení a dál jsem nic neřešil. Až v ten den jsem si vymyslel koncept, nakoupil potřebné věci a šlo se na věc. Celkový look trval i s barvením, stříháním, make-upem a focením asi 8 hodin. Pak na soutěži na to máme jen 3 hodiny zopakovat to celé do puntíku.

Je pro tebe nominace v soutěži, případně výhra důležitá?

Pro mě je důležitá už jen ta nominace. Dostat se mezi top 5 v mojí kategorii za Českou republiku je velký úspěch. Vůbec jsem to neočekával. Myslel jsem si, že tyhle umístění přijdou, až budu mít za sebou 10 let v kadeřnické profesi. A budu mít za sebou spoustu zkušeností. Výhra by byla příjemná, vítěz vyhraje titul mistra světa a podílí se na vytvoření nové kolekce pro rok 2013. Cestuje po světě a připravuje s nejlepšími kadeřníky světa daný trend pro nadcházející rok.

Michal Moučka Global New TalentNominační účes trval Michalovi 8 hodin.

Prestižní soutež GOLDWELL Color Zoom Challenge 2012 pořádá jmenovaná firma každoročně. Hledá nejkreativnější kadeřníky z celého světa, o kterých rozhodne v říjnu na finále v Londýně. Michal je nominovaný v kategorii Global New Talent. Jestli se posune výhře blíž, se uvidí 10. sprna v Brně. Tady se totiž vybraní kadeřníci dozví, zda postupují. My budeme držet Michalovi palce a přejeme mu hodně štěstí.

Pokud máte zájem využít služeb Vlasového mága Michala Moučky, navštivte  jeho kadeřnický salón v Českých Budějovicích v ulici Chelčického 13 nebo navštivte jeho webové stránky.

Podobné články