- rubrikaNEWS

Svatý Valentýn – jak je to doopravdy?

10.2.2011

Jak je již dobře známo,Valentýn je svátek zamilovaných. Ale za jakým účelem se začal Valentýn slavit? Co tomu předcházelo? A proč se vůbec slaví? Nic z toho v kalendáři pod dnem 14. únor nezjistíme, proto vám o tom něco málo napíšu. Vše začalo v roce 269..

…Claudius II. zakazoval svým vojákům, aby se ženili či zasnoubili. Valentýn, jakožto katoliký kněz, vzdoroval vládci, veřejně vystupoval a přesvědčoval lidi, že žít bez lásky se nedá. Ovšem Claudius II. měl velkou moc, proto Valentýnovi nezbývalo nic jiného, než tajně oddávat mladé páry. Dne 14. února byl popraven, den byl poté nazván Den Svatého Valentýna – svátek zamilovaných.

Na začátku oslav tohoto dne bylo vše nové, pro lidi dřívější doby moderní. Ovšem v dnešní době je tento den pro někoho brán jako obyčejný den, kdy se nic neděje. Pro svobodné to znamená jediné, a to dát si trojku ve stylu – čokoláda, alkohol, deprese. Pro zamilované je to den, kdy něco MUSÍ pořídit partnerovi, protože je to dáno v kalendáři. I když je 14. února brán pro každého jinak, pro všechny by měl znamenat to samé. Ze světa se úplně vytratil jeho pravý význam.

Proč by se měl 14. únor slavit?

Když to tak vezmeme, tak každý z nás je do něčeho/někoho zamilovaný. Když už to není partner, tak jsou to nejbližší přátelé, rodina, život či vaše záliby, kterých se nechcete za nic na světe vzdát. To je pravý význam Valentýna – oslavovat to, co milujete, že vůbec něco milujete. Nemusíte nikomu nic kupovat, abyste těm dotyčným ukázali, že je máte rádi. Navíc, když koupíte nějakou věc v obchodě, v regálu, kde se to hemží valentýnskými věcmi, nebude na tom nic jedinečného ani originálního, jelikož to bude mít dalších milion lidí.

Co tedy pořídit na Valentýna?

Pro svobodné – vemte své svobodné kamarády na nějakou společnou akci, třeba bowling, nebo večeři. Užijete si legraci a zažete vašeho společného nepřítele – depresi.

Pro zadané – Vyrobte něco, co si váš partner rád schová i nadále, kdy už spolu nebudete. (Např. Složte nějakou báseň, sepište vaše společné zážitky, společné fotky a vše nechte svázat.)

Pro čerstvě svobodné – Každý konec je nový začátek.

Užijte si svatého Valentýna podle vašich představ.

Sdílet
Podobné články

3 komentáře

 1. Rudolf Klusal napsal:

  Nevím, proč bych měl tenhle svátek slavit a nevím, proč by ho měl slavit vůbec někdo v ČR. Myslím, že tady prostě nemá co dělat.
  Samozřejmě, ať si ho slaví kdo chce a jak chce, ale nevím, proč bych zrovna nějaký konkrétní den měl dělat něco extra jiného.

 2. SKACE napsal:

  Valentýn je čistě komerční svátek, podobně jako vánoce.
  Pochybuju že, stejně jako vánoce, tyto svátky lidé slaví pro jejich skutečný důvod. Ne, prostě nalítnou do krámu skoupěj všechno co je ve tvaru srdce… Pak už jen přijdou za svou „láskou“, předaj srdce a pak už probíhá monotóní předem neůspěšný pokus o rozmnožování.

  Kdo to slaví je BLB!

 3. Nikol Maršálková napsal:

  Nemusíme se tady hned nazývat „BLBY“. ;) Někdo ho slaví, někdo ne, je to věc názoru. Ale ať už jsou názory sebevíc odlišný, nikdo s tím nic nenadělá. :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.