- Rubrika50. MFF KV

Středeční dítě

8.7.2015

Mladá dívka Maja se snaží ze všech sil žít a přežít v chudinské čtvrti. Bydlí s přítelem, který po nocích vykrádá auta a přes den rozprodává nakradenou elektroniku. Pracuje jako uklízečka v kulturním domě. Jezdí navštěvovat Kristiána, svého malého synka, do dětského domova, odkud ona sama před časem odešla. Ráda by chlapce získala do péče, ale nejprve musí žít řádný a zodpovědný život, vydělávat více peněz a dokázat tak, že je schopná se o své dítě postarat.

662-stredecni-diteV kulturním domě, kde Maja pracuje, se zrovna pořádá konkurz pro začínající podnikatele, kteří, pokud přijdou s dobrým nápadem, mohou dostat výpomoc do začátku, až půjčku splatí, budou samostatní. Maja se chopí příležitosti a rozhodne se otevřít si prádelnu a prát celé čtvrti. Jenže její přítel nechce, aby byla samostantá a získala syna do péče. Dívce by se docela dařilo, kdyby jí okolí neházelo klacky pod nohy. A kdyby nebyla tak vzpurná a umanutá.

Psychologické drama o touze a strastiplnné cesty za cílem, který je jen na dosah, ukazuje, jak je vše vrtkavé, stačí málo a vše se může změnit. Maja je složitá postava, ačkoliv se to pro její málomluvnost nezdá, která se snaží skrýt své obavy a zranitelnost za chladnost a drzost. Musí se přizpůsobit svému okolí a prostředí, ve kterém se pohybuje. Naštěstí se kolem ní vyskytují i lidé schopní odpouštět a nabídnout jí pomocnou ruku. Nejdůležitejší někdy býva využít pootevřených dveří a nebát se změny.

Citlivý snímek Středeční dítě uvedený v sekci Soutěž na východ od Západu režisérky Lily Horváthové zastupuje zde na 50. Mezinárodním festivalu v Karlových Varech maďarsko-německou kinematografii a byl uveden jako mezinárodní premiéra.

Zdroj foto: kviff.com

Sdílet
Podobné články