- RubrikaDivadlo

Smůla, že souprava s vlečným vozem neprojede úzkými ulicemi. Autobuď by si užilo víc lidí

24.4.2015

Nic podobného tady ještě nebylo. Divadelníci nechají povozit diváky červeňoučkým historickým autobusem mezi šesti zastávkami v centru Českých Budějovic, které slaví 750 let od svého založení, a budou jim hrát, zpívat i tančit na místech symbolizujících zdejší život v uplynulém století. Pod vedením šesti režisérů účinkují herci Malého divadla a členové baletu Jihočeského divadla. Devět exkluzivních představení Autobuď pro 50 diváků (dohromady 450) se uskuteční od 25. do 30. dubna.

Performance přiblíží divákům nejstarší budějovické vetešnictví v pasáži Krajinské ulice, dále kostel Svaté Rodiny, který přiléhal k někdejšímu sirotčinci a kněžskému semináři, kavárnu Savoy u jižního konce Zlatého mostu, kde bývala tančírna a scházela se měšťanská elita, zimní stadion, v jehož základech se nachází zbytky zdiva bývalé židovské synagogy stojící kdysi pár metrů odtud, než ji za války zničili nacisté.

V gumárně, která je součástí nedaleké továrny Koh-i-noor Hardtmuth, si zahrají také dělníci a hudba složená ze zvuků strojů podbarví baletní choreografii, v níž hlavními hvězdami budou sólisté Jihočeského divadla Viktor Svidró a Julie De Meulemeester. Na závěr se hledištěm stane ochoz Černé věže, zatímco na jevišti, tedy náměstí Přemysla Otakara II., proběhne rej nápadně připomínající první československou spartakiádu z roku 1955.

zzzzautobud2

Umělecký šéf Malého divadla Petr Hašek, ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek a režisér Janek Lesák představují projekt Autobuď. 

Mezi jednotlivými zastávkami, které dostanou retro označníky doplněné historickou fotografií inkriminovaného místa, se diváci budou přesunovat na palubě autobusu Škoda 706 RTO Mex z roku 1970, kde je pobaví dvě zasvěcené průvodkyně. Do představení trvajícího dvě a půl hodiny se zapojí herci Malého divadla Sofia Adamová, Budlana Baldanova, Stanislava Drápelová, Jan Hönig, Petr Hubík, Dana Chroustová, Marek Menšík, Denisa Posekaná, Lucie Škodová, Jan Vejražka, Bartoloměj Veselý, Vjačeslav Zubkov, Jiřina Petrů a Jan Jírů.

Vstupenky rychle zmizely a vedení Jihočeského divadla přidalo ještě dvakrát Autobuď na 30. dubna. Nabízela se varianta připojit k autobusu vlečný vůz, ale souprava by neprojela úzkými ulicemi. „Chceme se ukázat i mimo divadelní prostory, abychom se srazili s těmi, kteří k nám běžně nechodí. Zaskočil nás velký zájem,“ uvedl ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek. „Zjistil jsem, z čeho pramení moje odvaha jít do takového projektu. Mým prapředkem byl Matěj Kopecký,“ dodal ředitel dopravního podniku Slavoj Dolejš.

Site-specific projekt inscenačního týmu tvořeného půltuctem režisérů (Petr Hašek, Janek Lesák, Veronika Riedlbauchová, Ján Tereba, Tomsa Legierski, Zuzana Petráková) realizuje Malé divadlo ve spolupráci Ateliérem 3D Jihočeského divadla, Dopravním podnikem města České Budějovice a dalšími společnostmi i jednotlivci. Lístek pro dospělou osobu stojí 290 korun, dva dny před premiérou zbývala volná místa už jen na 30. dubna.

Autor textu a foto Ladislav Lhota

 

 

Sdílet
Podobné články