- RubrikaKULTURA

Semestr na Stream.cz patří k úspěšným novinkám

21.11.2016

Vysloužili si nálepku cyniků a kritiků, které je těžké ohromit. Přezdívá se jim generace Y nebo také internetová, protože moderní technologie se staly nedílnou součástí jejich dospívání. Online studují, pracují, sdílí svoje radosti a starosti, randí nebo se baví sledováním videí. Polovinu těch, která si mladí Češi ve věku od jednadvaceti do čtyřiatřiceti na internetu přehrají, tvoří seriály. Od 1. listopadu je na Stream.cz k vidění seriál Semestr, který je právě o nich. Šestidílná série internetové televize, kde v hlavních rolích diváci vídají Annu Linhartovou, Evu Josefíkovou, Jana Hofmana a Jana Cinu.

Amálie je studentka filmových věd, žije se svou mámou, miluje Berlín a svého kluka, který tam odjíždí na půlroku studovat. Damiánovi ale módní přitažlivost německé metropole nic neříká, stejně jako představa currywurstu, levného kebabu a hipsterů na kolech. Bude povinná prezence na sociálních sítích stačit k udržení jejich vztahu nebo se pro něj tahle zkouška stane nepostupovou? To ukáže Semestr. Šest měsíců v šesti dílech seriálu, který se odehrává pouze na monitorech počítačů a displejích telefonů.

Právě přenesení děje výhradně do virtuálního prostředí bylo náročnou prověrkou také pro samotné tvůrce. Zatímco čas strávený na place počítali na dny, následná postprodukce jim zabrala čtvrt roku.

„Nechtěli jsme rezignovat na vysokou míru autenticity ani technicky náročnou formu, při níž kamera sleduje pohyb kurzoru a jeho překlikávání mezi videohovory, textovými konverzacemi, prohlížením sociálních sítí nebo sledování videí a surfování na webu, a tím dotváří děj a částečně supluje střih. Pevně věříme, že tenhle nevšední formát, přestože nebo právě protože se vymyká tuzemské seriálové produkci, diváky osloví a bude je bavit,“ říká autor scénáře a režisér Adam Sedlák.

semestr2

Velkou výzvu pro zaznamenání věrohodné online komunikace bez zbytečných příkras a náhlých dramatických zvratů představovalo vytvoření digitálních stop ústřední čtveřice. A nejen její.

„Veškeré sociální profily hlavních i vedlejších postav seriálu bylo potřeba vytvořit s naprostou precizností, aby informace o nich dohledatelné byly dostatečně vypovídající a virtuální situace, ve kterých se ocitají, působily uvěřitelně. Založili jsme šedesát fiktivních profilů přátel, které zároveň musely vypadat reálně, což v praxi znamenalo vidět bezmála tisíc youtubových videí, projet stovku blogů, nasbírat informace o módě, trendech, ekonomii, Berlíně nebo řeckém huličském humoru. Troufám si tvrdit, že to byl vrchol našich životů na sociálních sítích,“ popisuje producent Jakub Jíra okolnosti vzniku, na něž Semestr odkazuje svým podtitulem „opravdu internetový seriál.“

Hrají: Anna Linhartová, Jan Hofman, Eva Josefíková, Jan Cina, Eva Hayek, Jaromíra Mílová, Jan Šembera a další
Režie: Adam Sedlák
Kamera: Tomáš Sovinský
Zvuk: Jan Šulcek
Animace a obrazová postprodukce: Vítek Ureš
Scénář: Adam Sedlák, Ondřej Kopřiva
Námět: Adam Sedlák
Producenti: Jakub Jíra – ShorePoints, Lukáš Záhoř – Stream.cz
Premiéra: 1. 11. 2016, trailer
Facebook

Sdílet
Podobné články