- Rubrika50. MFF KV

Sangaïle, citlivé poetické drama o letní lásce, obavách a dospívání

9.7.2015

Tichá křehká a čistá dívka Sangaïle tráví letní prázdniny ve Vilniusu. Nadšeně obdivuje akrobatické létání, které ji fascinuje a zároveň děsí, jelikož trpí závratí. Na jednom takovém leteckém dnu potká bohémskou Austé, umělkyni plnou života, která se do Sangailé okamžitě zamiluje. Dívky spolu prožívají pohádkovou letní lásku v krásné přírodě a doslova v oblacích. Překoná Sangile svůj strach z létání, ale i strach ze života? Roztáhne křídla?

Tichá křehká a čistá dívka Sangaïle tráví letní prázdniny ve Vilniusu. Nadšeně obdivuje akrobatické létání, které ji fascinuje a zároveň děsí, jelikož trpí závratí. Na jednom takovém leteckém dnu potká bohémskou  Austé, umělkyni plnou života, která se do Sangaïle okamžitě zamiluje. Dívky spolu prožívají pohádkovou letní lásku v krásné přírodě a doslova v oblacích. Překoná Sangaïle svůj strach z létání, ale i strach ze života? Roztáhne křídla?

Citlivé drama Sangaïle je plné emocí. Zachycuje spíše city a prožitky postav, prostý děj zde není moc podstatný. Výrazné jsou naopak záběry na tváře hrdinek, z nichž jde vyčíst všechno. Ve filmu se mluví minimálně, dominují zde dlouhé pohledy, doširoka otevřené oči, úsměvy a skrčená obočí. Každé gesto má svůj význam, něco vyjadřuje. Hlavní roli hraje řeč těl. Snímek je hodně poetický. Díky krásným záběrům a citlivosti slova ve filmu vůbec nechybí.

Snímek se zaměřuje na něžnou lásku zraněných duší. Dívky jsou úplně jiné, jedna depresivní a nešťastná, druhá žije naplno a prožívá každý den plný radosti. Přesto si jsou ale velice podobné. Vnímají vše a hlavně jedna druhou velice intenzivně, jsou ztracené a hledají to nepopsatelné něco.

Hlavní témata hledání se, dospívání, rozpory ve svázanosti a touze po volnosti je zde pojato úplně jinak než v běžných filmech o dospívání. Režisérka Sundace Alanté Kavaïté na diskuzi po filmu uvedla, že lásku dvou dívek zvolila kvůli zažitým genderovým stereotypům. Citlivý snímek by nefungoval, kdyby silný chlapec pomohl křehké dívce. Režisérka doufá, že podobných snímků v budoucnu přibyde.

Snímek byl uveden už na festivalu Sundance. Zde v Karlových Varech byl vybrán do sekce Dny kritiků Variety.

Zdroj foto: kviff.com

Sdílet
Podobné články