- RubrikaDivadlo

Pryč z Mullingaru, místa, kde půda a rodina je nad vlastní štěstí

31.12.2015

Na chladném irském venkově žijí tichý, plachý a zřejmě nechápavý Anthony (René Šmotek) s ovdovělým otcem Tonym (Jan Dvořák), který je synovou povahou zklamaný a není si jistý, zda je jeho syn hoden dědit, a v sousedství čerstvá vdova dobrostrdečná Aiofe (Daniela Bambasová) s pracovitou, ale paličatou a umanutou dcerou Rosemary (Lenka Krčková). Anthony se s Rosemary znají už od dětství, ale je mezi nimi propast vzniklá hrubým chováním malého Anthonyho k malé něžné a nadšené baletce Rosemary.

Nyní jsou ve středním věku, oba stále svobodní a dusící se okolním světem i sebou samými, nutný krok k odchodu pryč z Mullingaru zatím nikdo z nich nepodnikl, mají k tomu svůj důvod.

I mezi starými rodiči jsou dávné křivdy, ale jejich potomci své chování – tušíme, že je v rozporu s jejich city – je prostoupeno záhadným chladným nepřekonatelným mlčením, které je více a více odcizuje.

V depresivním lidském příběhu plně poznáme charaktery obou hlavních postav. Rosemary je uvadající kráska, které tolik nezáleží na odcházejícím mládí, ale vadí jí nenaplněná nepoznaná láska. V očích matky dokáže vše, ale nedaří se jí stále najít to nejdůležitější – štěstí a lásku. Ahtony je zklamáním pro otce, ačkoliv je pracovitý a pro hospodářství se obětoval, jenže je taky citlivý a jemný, pro otce tudíž slaboch. Rosemary je od malička na Anthonyho uražená, ale tajně ho miluje, vyčkává, kdy se její láska naplní. On k ní rovněž chová něžné city, je ale příliš stydlivý a nechápavý, žena mu musí nadbíhat, protože by jinak taky mohla čekat do nekonečna. Stará panna a starý mládenec k sobě chovají tajnou lásku na celý život. Oba hledají to samé, ale zatím marně, přitom stačí tak málo – přejít starou křivdu a mluvit otevřeně.

Hra dává divákovi pocit, že irský venkov je plný houževnatých žen a neotesaných vidláků, kteří mají silný vztah k půdě, jsou oddaní rodině a jejím zájmům více než svým. Postavy tohoto příběhu příliš přikládají význam znamením a své pověrčivosti. Zdá se, že „uhnat“ Ira je to nejtěžší na světě.

Černá komedie plná typického irského humoru mate diváka. V první polovině se zdá plná drsných vtipů o životě a hlavně smrti a těžkém lidském údělu, v druhé polovině zůstanou na scéně pouze osiřelí Anthony a Rosemary, hra se změní v konverzační komedii končící groteskním a bizarním přiznáním podivína.

Protagonisté dvou hlavních postav vždy výborná Lenka Krčková a René Šmotek mají pro svůj výkon veliký prostor, po první polovině hry a mimo retrospektivních scén s dětskými herci zůstanou na jevišti zcela sami. Svých rolí se zhostili oba skvěle a uvěřitelně převedli dva ztracence, kterým musíme přes i pro jejich podivnosti fandit.

Romantickou komedii dramatika a nositele Pulitzerovy ceny Johna Patricka Stanleye hranou na Broadwayi v roce 2014 režíroval Radovan Lipus divákům Jihočeského divadla známý režií velice úspěšného dramatu Hostina dravců.

Podobné články