- RubrikaDivadlo

Pes baskervillský otevřel další divadelní léto před točnou v Českém Krumlově

12.6.2015

Premiérou detektivní komedie Pes baskervillský odstartovala 11. června letošní divadelní sezona před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Soubory Jihočeského divadla zde uvedou sedm titulů – z toho čtyři premiéry – v plánovaných pětaosmdesáti představeních. Předpokládá se celková návštěva v počtu padesáti čtyř tisíc diváků.

Adaptaci Psa baskervillského inspirovanou slavným románem Artuhra Conana Doyla upravila pro specifické prostředí krumlovské zámecké zahrady autorská dvojice Olga Šubrtová – Petr Zelenka. „Tento žánr na otáčku ještě nikdy nebyl. Psali jsme to asi rok. Detektiv Sherlock Holmes v originále coby samotář sídlí v jeskyni a jenom si dopisuje s doktorem Watsonem, což jsme nemohli realizovat. V tomto bodu jsme oproti předloze udělali největší změnu,“ přibližuje dramaturgyně Olga Šubrtová.

Hlavní role se pohostinsky ujal budějovický rodák Karel Roden v alternaci s Jiřím Suchým z Tábora. „Ke krumlovské točně a Jihočeskému divadlu mám velký citový vztah. Vícekrát jsme se domlouvali na spolupráci, ale vyšlo to teprve teď,“ prozrazuje Roden ke svému vůbec prvnímu účinkování v divadelním souboru, jehož legendou se stal jeho stejnojmenný otec. Režie se ujal Petr Zelenka a vystupují téměř všichni členové činohry. Úlohu dr. Watsona vytváří Viktor Limr j. h. Představení jsou kompletně vyprodaná.

Od 30. června se vrátí do Českého Krumlova úspěšná inscenace Tři mušketýři, která se bude hrát do 12. července a potom od 11. do 21. srpna. Pokud nezasáhne nepříznivé počasí, dočká se tato romantická komedie na motivy Alexandra Dumase 152 repríz při celkové návštěvnosti přes devadesát sedm tisíc diváků, což bude absolutní rekord v historii otáčivého hlediště. Herecké obsazení zůstává stejné jako v loňském roce, pouze zesnulého Petra Šporcla v roli D´Artagnanova otce nahradí Jiří Untermüller.

zzzzpes2

V detektivní komedii Pes baskervillský účinkuje také Josef Průdek (vlevo) v roli Franklanda a Pavel Oubram (vpravo) jako Inspektor Lestrade.

Od 16. do 26. července přijde na řadu nové nastudování nejoblíbenější světové opery Carmen od Georgese Bizeta, která se vrací před točnu po dlouhých jednapadesátí létech. Tehdy se hrála v češtině, nyní si operní fanoušci vychutnají francouzský originál. V roli Dona Joseho se rozloučí s jihočeským angažmá čínský tenorista a držitel ceny Thálie za rok 2008 WeiLong Tao. Hudbu nastudoval Mario De Rose, režie se ujala Jana Kališová.

Dočkají se také příznivci baletu, pro něž se z budějovického divadla do zámeckého parku stěhuje jeden z nejkrásnějších klasických tanečních příběhů Labutí jezero s hudbou Pjotra Iljiče Čajkovského a v moderní choreografii Atilly Egerháziho. Na programu bude od 29. července do 1. srpna a od 22. do 23. srpna. Od 4. do 8. srpna dojde na pět repríz loni premiérované opery Rusalka od Antonína Dvořáka, kterou kritika označila za jednu z největších událostí české opery od roku 1990. Vynikající česko-slovenské pěvecké obsazení režíruje Jiří Heřman, dirigentské taktovky se chopí Mario De Rose.

Závěr letních prázdnin, přesně 25. – 31. srpna, je rezervovaný pro reprízy úspěšné komedie Carlo Goldoniho Sluha dvou pánů v režii Jiřího Menzela. Souběžně s uvedenými tituly poběží od 18. června do 5. září letos premiérovaná fantasy komedie Baron Prášil (začátky v 10, 16, 17 a 20 hodin), kterou s herci Malého divadla režijně připravil Zdeněk Jecelín. Hlavní roli vytváří brněnský host Roman Nevěčný, ve výpravné scénografii Kateřiny Štolcpartové se objeví i naddimenzované loutky a celou inscenací provází bubeník.

Autor textu Ladislav Lhota, foto Petr Neubert

 

Podobné články