Mrazivá komedie Louis a Louisa rozkrývá aktuální témata

17.11.2014

gal_139823673317Bohatá rodina Tremmelových chce něco udělat pro chudé děti, proto adoptuje na dálku Louise (Tomáš Drápela). K jejich překvapení jednoho dne zaklepe na dveře okouzlující třicetiletý mladík Louis se svým jižanským temperamentem a srdcervoucí minulostí. Říká ale pravdu? Matka Mia (Jaroslava Červenková) a mladičká dcera Louisa (Tereza Vítů) jsou uchváceny Louisovou prudkou živočišnou osobností a schopné dát mu vše, na co si vzpomene. Přihlouplého Thea (Jiří Suchý z Tábora), bývalého přítele Louisy, který se pořád k nepochopení všech vrací, ani nenapadne o něčem a někom pochybovat. Jen otec Karl (Roman Nevěčný) je značně podezřívavý a nainstaluje proto do domu kamery. Rodinu tak čeká pár nepěkných odhalení.

Louis a Louisa je moderním představením se vším všudy, má spád a ani chvíli nenudí, nebojí se porušovat tabu a šokovat, vyžaduje proto otrlejšího diváka.

Hra, ačkoliv měla působit komediálně, má morální aspekt. Ukazuje rozdílnost kultur, civilizovaného a necivilizovaného světa. Zobrazuje zažité stereotypy – rozšířenou představu o tom, jak se chová Jihoameričan nebo jak tráví čas zazobaná snobská rodina. Konec příběhu představuje konfrontaci rodiny s vlastní povrchností, naivitou a předsudky vůči třetímu světu.

gal_139823606217Příběh samotný není moc pravděpodobný, ale skrývá spoustu jiných témat „ze života“. Nejen Tremmelovi, ale i my ostatní věříme slepě téměř všemu, co je nám překládáno, nebo všemu, čemu věřit chceme. Jsme ovládáni vlastními předsudky, i proto vítězí ti nejkrásnější, i když jsou morálně mimo.

Jeviště malého divadla se tentokrát zaplnilo sterilními kulisami podtrhujícími chladnost německého bohatého dentisty, hlavy rodiny. Louis takové prostředí svou přítomností zaručení musí nabourat. Všichni herci předvedli skvělé výkony. Zdá se, že panu Drápelovi sedí role „zlých hochů“, Jiří Suchý z Tábora zase všechny rozesmál svým pojetím stále vykuleného a nepříliš uvažujícího Thea.

Představení Louis a Louisa pobaví, hlavně ale donutí diváka přemýšlet. Ale spíše než by se otřásal smíchem, bude mu jezdit mráz po zádech.

Sdílet
Podobné články