- Rubrika52. MFF KV

Marita aneb Únavné tlachání čtyř chlapů

3.7.2017

Kdy si lépe popovídat s otcem než na neplánované cestě?

Costi místo se svou přítelkyní jede trávit vánoční svátky za rozvedenou matkou a bratry s jejich rodinami. Cestou se staví u svého otce, který se s matkou už před lety rozvedl. Po nedlouhém přemlouvání vyráží otec se synem. Po cestě vypráví o svých milostých eskapádách, které se staly ještě za jeho manželství s Costiho matkou a pokračovaly po rozvodu. Na rodinné večeři, když jdou ženy spát, zůstane otec se svými třemi syny a dále vypráví.

Název Marita není odvozen, jak se dá předpokláda, od jména nějaké otcovy milenky. Takto muž pojmenoval staré rodinné auto, kterým stále jezdí. Jen Maritě, ačkoliv má už svá nejlepší leta dávno za sebou, dokázal být věrný.

Rumunský snímek bohužel ničím nevyniká. Předpokládaný závěr, že se vztahy synů s otcem po neplánovaném výletě utuží či vzpomínání na staré časy s rodinou nebo otcova nalezená schopnost sebereflexe, se nekoná. Synové se vyprávění pod vlivem alkoholu smějí, Costi ale zůstává rozčarovaný. Bohužel na nekonečné cestě autem i u stolu se vedou jen tlachy o ničem.

Paradoxní je, že otec zakotvil u současné ženy, od které vlastně na svátky utíká, aniž by to předem řekl. Zdá se, že i Costiho vztah s Anou je také takový neslaný nemastný. Třeba se z večera poučil. Debatování synů s otcem a jeho monology neprovází žádná hudba. Toto je jeden ze snímů, u kterého se diváci mohou prospat.

Překvapující pro mě byly návyky Rumunů v autě.

Podobné články