- RubrikaDivadlo

Lidé věří na něco mezi nebem a zemí. Hezky spolu mluví

21.11.2015

Čtyři zralí herci otevírají před publikem velké téma trpělivosti, vytrvalosti a odpuštění v příběhu obsahujícím i nenápadnou porci naděje, o níž je v dnešní době docela nouze. Romantickou love story Pryč z Mullingaru, která se odehrává v současném Irsku, přichystala dramaturgie Jihočeského divadla v Českých Budějovicích jako druhou činoherní premiéru letošní sezony.

Hra plná svérázného irského humoru popisuje trnitou a skoro nekonečnou cestu za štěstím a láskou. Na sousedících farmách u frekventovaného města v centrálním Irsku se střetávají dvě generace – vdovec Tony Reilly se synem Anthonym a čerstvá vdova Aiofe s dcerou Rosemary. Staří si navzájem předhazují věci z minulosti a přitom řeší budoucnost svých dávno dospělých, ale stále nezadaných dětí, a také svých gruntů. Mladí přebírají hospodářství, dřou, nejsou si však jistí, zda nebude pro ně lépe odejít z Mullingaru.

Vztah mezi starým a mladým Reillym se komplikuje otcovou nedůvěrou k synovi, která přechází ve snahu předat farmu americkému synovci. Na smrtelné posteli ale sedlák uznává chyby a prosí svého nástupce o odpuštění. Umírá také Aiofe a na gruntech se dál plahočí Anthony a Rosemary. Oba trpí osamělostí. Nakonec Rosemary sklidí úspěch za nezměrnou vůli a trpělivost. Dokáže otevřít oči a srdce plachému Anthonymu, kterého od dětství miluje, on však dosud nerozpoznal její city. (Diváky čeká i milé překvapení v podobě dvou dětských představitelů).

zzzpryc2

Tony Reilly (Jan Dvořák) na smrtelné posteli přiznává chyby a prosí Anthonyho (René Šmotek) o odpuštění.

Vynikající a vpravdě zralý herecký výkon podávají Daniela Bambasová s Janem Dvořákem v úlohách starší dvojice a především Lenka Krčková s René Šmotkem, jimž po přestávce v představení zůstává zcela vyhrazené jeviště. „Ti dva táhnou emocionálně náročný příběh, který je lomený do komiky, tesknoty, osamělosti, zároveň i vstřícnosti. Není to lehké ke hraní,“ upozorňuje režisér Radovan Lipus, jenž na první jihočeské scéně inscenoval také Hostinu dravců a zanechal svůj rukopis v úspěšných televizních cyklech Šumná města a Šumná místa.

Po roli Štěpky v Petrolejových lampách zde znovu v nejlepší formě otevírá svůj rejstřík Lenka Krčková a svým výkonem vyvolává otázku, zda není skutečnou Rosemary. „Při čtení scénáře mě přepadl pocit, že Jihočeské divadlo mi dává úžasný dárek. Hned jsem porozuměla postavě té holky čekající na příležitost, která má přijít. Má v sobě obrovskou životní sílu, touhu, naději. Celá hra je nádherná. Přináší poselství o tom, že na světě není úplný zmar. Obsahuje lidskou pravdu. Lidé v ní věří na něco mezi nebem a zemí, hezky spolu mluví. I díky všem kolegům se nesu na vlně krásy,“ říká herečka.

zzzpryc3

Lenka Krčková přijímá úlohu Rosemary jako skvělý dárek od Jihočeského divadla.

Česká premiéra Pryč z Mullingaru (Outside Mullingar) je po dramatu Pochyby (Doubt), který nastudovalo Národní divadlo v Praze, teprve druhým kusem na našich jevištích, jehož autorství náleží ve světě již proslulému americkému dramatikovi irského původu Johnu Patricku Stanleyovi. Za hru Pochyby obdržel Pulitzerovu cenu, za romantickou komedii Pod vlivem úplňku (Moonstruck) získal filmového Oscara. Dramaturgem budějovické inscenace je Olga Šubrtová, scénu připravil David Bazika, kostýmy navrhla Eva Kotková, hudbu složil Pavel Helebrand. Nejbližší reprízy jsou na programu 26. listopadu a 3. resp. 9. prosince.

Autor textu Ladislav Lhota, foto Ján Honza

Sdílet
Podobné články