- Rubrika50. MFF KV

Krátké dokumentární filmy zaujmou neobvyklými tématy a kreativitou

9.7.2015

V sekci Soutěž dokumentárních filmů se letos představilo šest krátkých filmů do 30 minut. Jsou zde zařazeny většinou filmové počiny začínající umělců nebo studentské filmy. Letos zde uvedl svůj film i zkušený dokumentarista Jon Bang Carlsen. Měla jsem možnost shlédnout jeho film Kočky v Rize promítaný současně s dalšíma dvěmi krátkými dokumanentárními filmy Ženy v umyvadle a Kacey Mottet Klein, zrození hrdiny.

Kočky v Rize

131-kocky-v-rizeVšimli jste si někdy tichých pozorovatelů, kteří se dostanou kamkoliv, pozorně posluchají a všechno vidí? Jsou přítomné všude a nikdo tomu nevěnuje pozornost, nikoho nezajímá, co si myslí. O kom je řeč? O kočkách. Dokument Kočky v Rize zobrazuje krásná zvířata s bystrýma očima, která se otáčí za každým zvukem a nic jim neunikne. Syčí, mňoukají, ale většinou mlčí a věnují něčemu pozornost. Pozorují z okna silvestrovskou oslavu, doprovázají své páníčky na cestách městem a dokonce i na hřbitovy mazlíčků, jsou součástí příběhů města a její historie. Tento krátký film se natáčel v Rize, jak název napovídá. Dánský režisér Jon Bang Carlsen se vyjádřil, že mu připadá osvobozující, že kočky nemusí mít na rozdíl od herců odstup, soucit, nemusí být politicky korektní, je jim to všechno jedno. Zajímal ho pohled očima koček na Rigu, která byla loni evropským městem kultury. Do hlavy jim ovšem nevidíme, kam se ubírají jejich myšlenky, nedokážeme ani odhadnout. Zajímavé je, že lidská řeč není přeložena do titulků, není totiž podstatné, co říkají lidé kolem svých mazlíčků, důležité jsou zde ony kočky. Tento nápad se mi velice líbí jako určitě každému majiteli kočky, kterého někdy napadlo, že jeho kočka vidí všechno.

Ženy v umyvadle

237-iris-zakiDalší z krátkých filmů tentokrát izraelské režisérky Iris Zaki s názvem Ženy v umyvadle snímá tváře žen v kadeřnictví při mytí hlavy. Sama režisérka jim myje vlasy, povídá si s nimi a natáčí jejich rozhovory. Objevují se zde typické řeči z ženských salonů o manželství a sousedech, také se nakousne téma izraelská armáda a ženy, hlavně se zde však řeší konflikty mezi izraelci a muslimy. Natáčeny byly totiž ženy židovské a křesťanské arabky, které bývají podle autorky dokumentu v Haifě, kde se ono kadeřnictví nachází, utlačovány právě židy. Nedá se ale říci, že by zde byl průřez celou společností v Haifě, nejvíce se nechaly natáčet izraelské ženy, křesťanské muslimky méně, ačkoliv neměly příliš negativní názory na rasismus a extrémismus zaměřený na jejich komunitu, arabské muslimky nechtěly být v záběru vůbec a nesouhlasily s ničím. Zajímavý je příběh staré ženy, která přežila holokaust. Snímek však nevyznívá politicky, naopak se jedná o příjemné ženské klábosení na pozadí péče o sebe sama. Proto by takový snímek nebyl možný s muži. Režisérka, jejíž obličej se v umyvadle objeví také, však uvedla, že se na muže v Haifě hodlá zaměřit ve své další práci.

Kacey Mottet Klein, zrození herce

183-kacey-mottet-klein-zrozeni-herceKrátký dokumentární snímek Kacey Mottet Klein, zrození herce se zaměřuje na skutečného herce tohoto jména, jenž hraje od roku 2008 a nyní je mu 17 let. V tomto pozdějším věku komentuje záběry, které ho natáčí, když se učí hrát a když mu režiséři říkají, co má dělat. Chlapec nejdříve bral tuto zkušenost jako úkol, pak se začal do svých postav vžívat a snažit se vyvolat pocity, které ony postavy prožívají a které sám možná ani nezná. Ve snínku se objeví i herečka Léa Seydoux a záběry z natáčení filmu Sestra, v němž hráli Kacey a Léa hlavní role.

Zdroj foto: kviff.com

Sdílet
Podobné články