Knězovy děti, kondomová komedie o dvojí morálce

28.12.2016

Do farnosti na ostrově přijíždí mladý kněz Fabian (Pavel Oubram), dosud plný ideálů. Snaží se obstát vedle místního  staršího a všemi oblíbeného kněze Jakova, zapojit se, porozumět lidem, pomáhat jim, vést je a hlavně dělat správně svoji práci. Jaké je jeho zděšení, když za jeho působnosti na faře zemře několik lidí, avšak žádné dítě se nenarodí. Otec Fabian má pocit, že ostrov vymírá, a rozhodne se zakročit.

Spolčí se s místním prosťáčkem trafikantem Petarem (Petr Halíček) a šíleným všehoschopným lékárníkem Marinem (Jan Dvořák), se kterými vyrazí do boje proti antikoncepci. Společně propichují kondomy, které Petar a Marin prodávají obyvatelům ostrova, Marin dokonce zaměňuje hormonální antikoncepci za vitamíny. Začnou se rodit první knězovy děti.

gal_147868139020Zdá se, že tato zápletka je příliš vulgární, stejně jako slova, která užívají Petar s Marinem v souvislosti s pohlavním životem na ostrově, že vtipy postavené na pejorativních výrazech a mávání rozbalenými kondomy na jevišti jsou dosti nízké a prvoplánové. Tento druh humoru samozřejmě funguje a rozesmává spolehlivě většinu lidí.

Dalším komickým prvkem je povaha xenofobního Chorvata Marina, vojenského veterána, který chce zaplnit ostrov  „našinci“, aby měli přesilu nad Srby a jinými cizáky.

Děj provází vypravěč v podobě kněze Fabiana, který se v nemocnici zpovídá jinému mladému knězi Šimonovi, též naivnímu začátečníkovi plného zidealizovaných představ. Na jevišti se odehrává retrospektivní vyprávění zprvu uvedeno jasně hořkým nádechem. Úvodní scéna prozradí, že nezůstane pouze u humoru.

Hra má totiž několik morálních aspektů. Trojice propichovačů brzy pozná, že neměli fušovat Bohu do řemesla a rozhodovat o zrození. Nechtěné děti to totiž mají těžké hned od začátku, jejich rodiče jsou nešťastní a prarodiče jsou dokonce ochotní násilně nutit k donošení dítěte. Ukazuje se pravá tvář obyvatelů ostrova, kam až jsou ochotni zajít. Najednou je vše špatně.

Zároveň činy kněze Fabiana a jeho spiklenců dávají jiným falešnou naději. Brzy se totiž ostrov stane hojně navštěvovaným místem neplodnými páry, protože se v okolí rozkřikne o tamní neuvěřitelné porodnosti.

gal_147868041120Téma hry se dotýká jednoho znepokojivého stereotypu. Služba, kterou zde otec Fabian zastává, není zcela podle jeho představ. Soupeří o popularitu se starším všemi uznávaným a velice oblíbeným knězem Jakovem, který je na rozdíl od něj sportovně založen, má se všemi dobré vztahy, vede úspěšný dětský pěvecký soubor a jde přátelsky příkladem. Nakonec se však ukáže pokřivená morálka tohoto oblíbeného kněze. Když záležitost otce Fabiana vyjde najevo na vyšších místech církve, ukáže se, že by pro biskupa nebyl problém, kdyby otec Fabian kondomy skutečně používal, pokud by to nebylo s dětmi. (Nejen) v této farnosti kněz skutečně sexuálně zneužívá své nezletilé ovečky. Jak takovou zprávu unést, když proti ní nelze bojovat?

Balkánskou hořkou komedii Mate Matišiće režírovala na prknech Jihočeského divadla Jana Kališová, režisérka úspěšných komedií Perfect Days a Je úchvatná!

Tento příběh mohli návštěvníci divadla již znát  jako stejnojmenný film Knězovy děti chorvatského režiséra Vinka Brešana. Mezinárodní premiéra filmu byla uvedena u nás na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v roce  2012. Budu-li srovnávat dvě rozdílné a nesrovnatelné interpretace (film vs. divadlo), film je daleko vtipnější komedie vyvolávající výbuchy a záchvaty smíchu pomocí podstatně hrubozrnnějšího humoru a vyhrocených situací plných absurdity. Z divadelního představení Jihočeského divadla je z mého pohledu více patrný důraz na omezenost farníků a dvojí morálku církve.

Představení jistě není stravitelné pro všechny, někoho možná i urazí. Naštěstí hra není jen o kondomech, ale skrývá i hlubší téma.

Podobné články