Job Interviews – mrazivá hra Petra Zelenky v Jihočeském divadle

12.10.2014

Jak dlouho člověk zůstane na vrcholu, než přijde rychlá cesta dolů? Jak hluboko musí klesnout, aby se dostal na vrchol … nebo spadl až na dno?

Věra, velice úspěšná žena (Věra Hlaváčková) ve středních letech, vedoucí castingové agentury, si myslí, že má všechno: vlivné a slavné známé, kteří ji ale obdařují jen falešným přátelstvím, množství peněz těžce vydřených, které ji naučily cynismu, pohrdání a manipulací s lidmi, vábivé pozlátko přepychu, jež by chtěl každý. Pro stoupající úspěch v profesním životě si nevšimne, že se jí rozpadají vztahy, na kterých skutečně záleží. Co se stane pak, až přijde strmý pád? Zůstane sama?

Job Interviews, autorská hra slavného filmového a divadelního režiséra a scénáristy Petra Zelenky, svého autora nezapře. Jedná se o mrazivou komedii z dnešního světa plného vyčpělých vztahů, falešných hodnot a slepého prahnutí po úspěchu. Jenže co je to úspěch? Co vlastně takový zdar přináší? A kde začíná a končí skutečné štěstí? Drama, které mělo premiéru letos v květnu, vnímavého diváka nutí k zamyšlení.

Job Interviews je moderním představením, jež ale nemusí skousnout každý pro jeho těžké téma a syrovost. Tíživou atmosféru pádu a propadu Věry podporují funkční strohé kulisy a i velice dobře vybraná rocková hudba.  Hra ovšem vyvolává často i opačné emoce. Je těžko zařaditelná. Ačkoliv rozesmála diváky množstvím vtipných situací usvědčujících ředitelku agentury z profesní deformace, většinou smích brzy utichal a úsměv přimrzl návštěvníkům divadla na tvářích.

Věra Hlaváčková coby hlavní představitelka předvedla skvělý vyčerpávající výkon, jak jsme u ní zvyklí. I ostatní herci dobře zvládli své dvoj až trojrole množství postav, které proběhly rychle příběhem pádu Věry, jíž by chtěl být zprvu každý.

Job Interviews rozhodně stojí za zhlédnutí, ale slzy smíchu od něj nečekejte, přináší velký zážitek, který je ale potřeba strávit.

Podobné články