- Rubrika51. MFF KV

Jamie Dornan o natáčení filmu Anhtropoid: Všem nám to bylo blízké

2.7.2016

Velice očekávaná byla dnes tisková konference snímku Anhtropoid. Zúčastnili se jí režisér Ellis, herci Jamie Dornan, Toby Jones, Anna Geislerová, Alena Mihulová, Václav Neužil, Marcin Dorociński a také producenti. Toto válečné drama se dočkalo obrovského aplausu na včerejší premiéře.

Film natočený podle skutečných událostí pojednává o útoku českých parašutistů na říšského kancléře Reinharda Heydricha. Tato událost měla v historii naší země ničivou odezvu ze strany nacistů. Snímek byl natáčen v Praze a v Brdech během minulého léta.

Jak uvedl producent David Ondříček, vůbec mu nevadilo, když ho režisér Ellis požádal, zda mohou využít prostory z filmu Ve stínu, které ho svou jedinečnou atmosférou zaujaly.

Delegace k filmu Anthropoid, foto: kviff.com

Delegace k filmu Anthropoid, foto: kviff.com

Jeden z nejdrastičtějších záběrů celého filmu, který byl dle slov režiséra založen na skutečné události, ale není veřejnosti tolik znám, je moment, kdy Aťovi (spolupracovník parašutistů) přinesou na podnose hlavu jeho matky, aby ho donutili mluvit. Ellis také přiznal, že se musel na chvíli stát historikem, aby barvitě vystihl veškeré historické momenty a zachoval jejich autenticitu.

„Byl to pro mě skutečný dárek, moci se podílet na tomto filmovém počinu, protože už od dětsví jsem žila s pocitem, že jsou tito parašutisté hrdinové“, říká herečka Anna Geislerová, která ve filmu tvárnila roli partnerky Jamieho Dornena. Pro všechny herce byl tento příběh velmi silný a někteří až z odstupem času chápou, jak moc těžký a zásadní čin to byl a kolik lidských osudů jím bylo ovlivněno.

Aňa Geislerová (foto: Tom Bourek, mezinami.cz)

Aňa Geislerová (foto: Tom Bourek, mezinami.cz)

Anna se se smíchem pochlubila, že byla mezi hlavními herci specialistkou na český akcent.

Ve filmu se také objevila česká herečka Alena Mihulová, která v minulém roce zazářila ve filmu Domácí péče. Ta přiznala, že se zpočátku bála spolupráce na zahraničním projektu kvůli jazykové bariéře, ale fakt, že režisér zvládnul její angličtinu na castingu, jí uklidnilo.

Jeden z dotazů směroval také na velice aktuální téma a to, zda tento film nesměruji k podněcování sebevražedných útoků. „Určitě je směšné, myslet si, že by nějakým způsobem film podněcoval teroristické myšlenky“, řekl Jamie Dornan.

Sdílet
Podobné články