- RubrikaDivadlo

Frankenstein – temný horor pro mladé

15.2.2016

Kdo by neznal román Mary Shelleyové Frankenstein? Viktor Frankenstein, šílený vědec, přišel na způsob, jak přivést k živou mrtvou tkáň. Monstrum, které vytvořil, se však vymklo kontrole. Je zlé a nepřizpůsobivé, postrádá to, čemu se říká lidskost. Změní se něco, když mu cestu zkříží láska?

gal_144630235120Představení Frankenstein, které v současnosti hraje Malé divadlo v Českých Budějovicích, zachycuje část populárního příběhu, v níž geniální šílenec Viktor Frankenstein učí své monstrum přizpůsobit se normálnímu životu a živým lidem. Úkol je to velice nesnadný. Pokud uspěje, bude si moci své nemorální dílko ponechat a obhájit ho.

Neživá bytost se v představení objeví doslova – monstrum „hraje“ loutka v životní velikosti. Vodiči, herci souboru Malého divadla, s ní hýbou tak přirozeně, že fakt, že jde vlastně o divadlo loutkové, diváci na chvíli zapomenou. Pohyby loutky a temná atmosféra představují hlavní efekt hry.

Celé jeviště je zahaleno v příšeří. Živá hudba, variace na Johanna Sebastina Bacha, v podání čtyřčlenného orchestru a harmonia spolu s výrazným líčením utváří strašidelnou atmosféru. Na scéně se objeví ale i něžný prvek v podání mladičké baletky Kateřiny Varon. Nečekejte ovšem pouze vážnost, příběh je plný vtipných bizarních situací.

gal_144630261220

Až na úvodní scénu s dynamickým proslovem šíleného vědce se příběh téměř obejde beze slov – nejsou třeba. Jde převážně o vizuální podívanou.

Představení, které přivedli na prkna divadla režisér Tomsa Legierski a scénárista Janek Lesák, spadá do projektu, který má přilákat do divadla věkovou skupinu mezi třinácti a osmnácti roky.

Sdílet
Podobné články