- Rubrika51. MFF KV

Festivalové odlesky: První novinky a odhalení plakátů

10.5.2016

Každý rok, přibližně v tento čas, píšu do prvního dílů Festivalových odlesků stejnou větu: Uběhl další rok a nový ročník karlovarského festivalu je za dveřmi. No, takže toho vás tentokrát ušetřím a jdeme rovnou na novinky.

Cenu prezidenta Jiřího Bartošky převezme na 51. MFF Karlovy Vary Jiřina Bohdalová. Více se dočtete v samostatném článku.

Kromě toho, že všichni netrpělivě čekáme, jaká světová hvězda festival navštíví, zajímá všechny také vizuál. A ten letošní je zase úplně jiný, než na co jsme zvyklí. Schválně nám dejte vědět do komentářů, co si o nich myslíte.

 

Každý rok se na začátku festivalu koná nějaký ten zahajovací koncert. Za zmínku určitě stojí ten poslední, kdy hlavní vchod hotelu Thermal na několik hodin totálně zaplnili fanoušci skupiny Lucie. Ta totiž pod širým nebem odehrála svůj mega koncert a pokud jste tam byli, víte o čem mluvím. Letos se v rámci slavnostního zahájení uskuteční koncert slavných filmových melodií organizovaný ve spolupráci s Českým národním symfonickým orchestrem.

O den později přijde na řadu již tradiční hudební Energy Fest v Poštovním dvoře. Ten bude mít díky akci Nadace ČEZ Pomáhej pohybem kromě kulturního i charitativní rozměr.

Tradice znělek s významnými osobnostmi filmu bude na 51. ročníku pokračovat. V té letošní si v hlavní roli zahraje Zdeňek Svěrák a natáčení se ujme režisér Ivan Zachariáš. Filmový a televizní scenárista, autor divadelních her, spisovatel, herec a textař je držitelem Ceny prezidenta MFF KV z roku 2014.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary navazuje na úspěšnou tradici z minulých let a v rámci svého programu uvede světovou premiéru digitálně restaurovaného dalšího skvostu české kinematografie, Intimního osvětlení režiséra Ivana Passera. Slavnostní premiéra digitálně restaurované kopie filmu Intimní osvětlení se uskuteční za osobní účasti režiséra v sobotu 2.7. od 14 hodin ve Velkém sále hotelu Thermal.

Zdeněk Svěrák přebíra Křišťálový globus (foto: mezinami.cz)

Zdeněk Svěrák přebíra Křišťálový globus (foto: mezinami.cz)

Karlovarský festival uvede letos novou sekci, nazvanou Lidé odvedle (People Next Door), jejímž partnerem je projekt Chodící lidé, oficiálního neziskového partnera 51. ročníku MFF KV – Nadace Sirius. Při svém vzniku v roce 2008 si Nadace Sirius vytyčila jako své hlavní poslání pomoc dětem, které neměly v životě štěstí.

Rakousko-uherský rodák, režisér, producent, herec a scenárista Otto Preminger patřil ke skupině evropských tvůrců, kteří se ve dvacátých a třicátých letech minulého století vydali do zámoří. V následujících desetiletích zásadně ovlivnili ráz tamní filmové tvorby a pohráváním si s pravidly různých žánrů dali vzniknout zásadním dílům rozvíjejícího se průmyslu. Ozdobou karlovarské přehlídky bude bezesporu výjimečný film noir Laura (1944) a další.

Pocta Otto Premingerovi

Pocta Otto Premingerovi

V neděli 10. července se ve Velkém sále hotelu Thermal budou promítat oceněné filmy 51. ročníku. Uskuteční se 3 projekce (10, 13 a 16 hodin), které představí 3 vyznamenané filmy letošního roku, včetně vítězného snímku. Vstupenky na jednotlivá představení bude možné získat v sobotu a v neděli (9. a 10. 7.) buď na základě akreditací platných v sobotu 9.7. a nebo zakoupením lístků na vybraných pokladnách.

Sdílet
Podobné články