- Rubrika50. MFF KV

Druhá strana aneb Odhalení černých duší feťáků, pobudů a jiných na okraji společnosti

8.7.2015

Snímek Druhá strana italského režiséra Roberta Minerviniho je pohledem do světa na okraji společnosti do komunity feťáků a nezaměstnaných nebezpečných individuí v Louisianě. Postarší Mark, pobuda už od pohledu, je závislý na tvrdých drogách, vaří pervitin, poflakuje se po okolí, pije, vloupává se do zamčených budov, příležitostně pracuje na skládce, zkrátka je lidskou troskou, ale naprosto mu to vyhovuje. Právě požádal svou přítelkyni Lisu o ruku a plánuje jít na čtvrt roku do vězení.

Film připomíná spíše dokument. Sleduje život, nicnedělání a fetování Marka, jeho rodiny, přítelkyně, všech obyvatel rozpadlého městečka. Zdá se, že na drogách nebo alkoholu tu jsou celé rodiny, že narkomani tvoří komunitu. Kamera zkoumá zblízka jejich tváře, natáčí je v intimních situacích, sleduje jejich dialogy. Záběry jsou velice naturalistické, pro tabu zde není místo.

Pohled na tyto pobudy není černobílý, podle jejich tvrzení by i pracovali, protože by to přineslo více peněz na alkohol a drogy, ale v jejich okolí není práce a oni nechtějí opustit své domovy, případně rodiny a vydat se za prací, navzdory jejich odpudivým charakterům drží při sobě a navzájem si pomáhají. Jejich nespokojenost by ale mohla být větší, nezdá se, že by pracovní příležitosti nějak změnily jejich chování nebo styl života. V rozpadlých špinavých domech, kde se válí v hadrech na starých matracích jsou doma.

532-druha-stranaDruhá část filmu se zabývá žoldáky, kteří se ve stejné části USA cvičí na možnou válku, chlastají, užívají si a chovají se jako dobytek. Druhá polovina je točená stejně jako předchozí v podobě dokumentu.

I tyto postavy vzbuzují stejné antipatie jako ty první. Vedou prázdné monology, naučené fráze o obraně, bratrství, spojení se proti nepříteli, papouškují věty, které mají a kterým nerozumí, libují si ve zbraních a budování svalové hmoty, nechovají se o moc lépe než předchozí komunita.

Snímek sice nijak zúčastněné nehodnotí, ale divák se zhnusení ubrání těžko. Film je na svou nedějovost bohužel příliš dlouhý. K mému zklamání se dva odlišné světy nijak neprolnou, chybí mi zde nějaká pointa. Snímek byl uveden v sekci Jiný pohled.

Zdroj foto: kviff.com

Sdílet
Podobné články