- Rubrika50. MFF KV

Dokument Heleny Třeštíkové Mallory. Třináct let na cestě ze dna

8.7.2015

„Bylo to jednou v noci, procházela jsem Karlův most jako každý večer a somrovala jsem od kolemjdoucích peníze na jídlo, ubytovnu, na drogy. Zprvu jsem si myslela, že je to nějaký podroušený turista, neboť jeho krok byl poměrně rozevlátý, ale když jsem přišla dřív, zjistila jsem, že je to Jiří Bartoška.“ Tak těmito slovy popisuje osudové setkání s hercem Jiřím Bartoškou, Mallory, hlavní hrdinka v pořadí již čtvrtého časosběrného dokumentu Heleny Třeštíkové.

Na rozdíl však od předchozích projektů, které zaznamenávaly pády hlavních protagonistů, je Mallory jiná, protože dokázala porazit svou závislost na drogách a ze života na ulici se pomalými krůčky a s velkým odhodláním vrací do normálního života.

To, že se s ní život nemazlil, už asi všichni očekáváme, po shlédnutí některých předchozích snímků tuzemské dokumentaristky. Mallory se však po narození syna a dvacet let dlouhé závislosti na drogách rozhodne vzít osud do svých rukou a s fetem přestat.

Stáváme se svědky 13 let dlouhé cesty, kterou jí provází chuť po drogách, avšak touha po čistém životě je silnější. Odražením od samotného dna, po žití na ulici, v odstaveném autě, odloučení od syna, po výběr špatných životních partnerů, se rozhodne studovat střední školu se zaměřením na sociální práce a realizovat se ve sféře na kraji společnosti, která je jí velmi blízké i z té druhé strany pomyslné barikády.

mallory

„Období, kdy žila Mallory na ulici, bylo velmi dramatické. Vídaly jsme se poměrně často, situace se dost měnila, chtěli jsme zachytit bod zlomu,“ říká autorka snímku Helena Třeštíková.

Jedním z hlavních impulsů udělat ve svém životě radikální řez, bylo setkání s Jiřím Bartoškou, který pomohl ztracené existenci nalézt víru sama v sebe a nejednou byl pro ní oporou.

Pro diváky tohoto dokumentu vzkazuje hlavní hrdinka: „Věřte sami v sebe, i když věci kolem vás občas vypadají beznadějně… a bojujte, nikdo jiný to za vás neudělá…“

Premiéra se uskutečnila v rámci soutěžní sekce dokumentárních filmů na letošním KVIFF.

Film o naději, šanci vše změnit a velkém odhodlání jde do kin 23. července tohoto roku.

Dokumentární
Česko, 2015, 101 min
Režie: Helena Třeštíková
Scénář: Helena Třeštíková
Kamera: Miroslav Souček, Vlastimil Hamerník, Robert Novák,
Hudba: Tadeáš Věrčák

Sdílet
Podobné články