- RubrikaDivadlo

Činoherní premiéra v Jihočeském divadle: Židovský herec myslel srdcem

14.11.2014

 Divadlo o divadle. Velký a silný lidský příběh, jemuž nechybí humor. Barevné herecké kreace s množstvím převleků. Jednoduchá scéna dokreslená hudbou šitou na míru. A hlavně – příchod nových zajímavých tváří v nadechujícím se souboru. To vše provází činoherní inscenaci V jámě lvové, která měla premiéru 7. listopadu v Jihočeském divadle.

Herec židovského původu Arthur Kirsch při nástupu nacismu v Německu musí přijmout ponížení a ztrátu divadelního angažmá. Po čase se vrací přestrojený za tyrolského horala, který naučeným dialektem a svérázným (a také rázným) vystupováním přesvědčí samozvané nacistické poručníky, ale i původního ředitele, aby oživili ansámbl jeho přítomností. Představuje se jako čistý árijec hlásící se k nacionálnímu socialismu a předurčený k herecké kariéře.

Arthur Kirsch, nyní horal Benedikt Höllrigl (hraje Mario Kubec j. h.) slaví obrovský úspěch v titulní roli Viléma Tella, kterou přichází osobně ocenit Josef Goebbels (Lukáš Pečenka j. h.), říšský ministr propagandy a zároveň obdivovatel první dámy na jevišti Heleny Schwaigerové (Lenka Krčková), o níž netuší, že je Kirschovou manželkou. Domnělý Höllrigl využije Goebbelsovy náklonnosti k záchraně své kolegyně – Židovky Olgy Sternbergové (Klára Suchá j. h.).

Kirschovi se zdaří také odplata spoluhercům, kteří začali sloužit zvrhlé ideologii a ublížili mu. Nositel českého příjmení Polacek (René Šmotek) skončí ve svěrací kazajce, jeho velitele Strasskiho (Pavel Oubram) odvede gestapo. Pouze se ztrátou přízně Olgy Sternbergové vyvázne další kumpán Jakschitz (Jakub Skála). Hlavní hrdina splní svá předsevzetí a dává v divadle výpověď. Loučí se ředitelem Meislem (Jiří Untermüller), jevištním mistrem Ederem (Jan Kaštovský) a odchází do Tyrol za pravým Höllriglem (Tomáš Drápela).

Divadelní vzduch se okysličil

Autorem hry je současný rakouský dramatik, spisovatel a příležitostný herec Felix Mitterer. Inspirovala ho reálná životní zkušenost židovského herce Leo Reusse. Ten se ve skutečnosti nevrátil do divadla v Německu, ale v relativně bezpečnějším Rakousku. Posléze unikl před fašismem do Ameriky, kde se proslavil v rolích nácků. „Kirschova odvaha je mi sympatická a blízká. V rozhodující chvíli myslel srdcem, protože mozek by mu nikdy nedovolil vrátit se v přestrojení do jámy lvové,“ říká o své roli Mario Kubec.

Někdejší člen Národního divadla nebo Divadla na Fidlovačce se ocitá poprvé na prknech největší jihočeské scény a nevylučuje užší spolupráci. Spolu s ním se v inscenaci objevuje čtveřice nových mužů, kteří přišli na místa uvolněná po Janu Huškovi, Ondřeji Veselém, Romanu Nevěčném či Martinu Hruškovi. „Chtěli jsme je všechny najednou ukázat. Na Maria myslíme, že jednou bude taky náš. Hru jsme zařadili symbolicky, protože je poctou hereckému umění,“ prozrazuje režisérka a šéfka souboru Jana Kališová.

Stávající pilíře činohry a čestvě přijatí herci nalezli velmi rychle vzájemný soulad. Podzimní premiéra to dokazuje. „Více než role bylo pro mě důležité, že jsem potkala úplně nové lidi. Atmosféra při zkouškách byla příjemná, pocítila jsem okysličení divadelního vzduchu,“ svěřuje se Lenka Krčková. „Inscenace V jámě lvové je z tohoto pohledu zlomová. Soubor se znovu nadechuje. Zjišťujeme, že noví členové jsou profesionálně srovnatelní s těmi, které nahradili. Máme velikánskou radost,“ dodává dramaturgyně Olga Šubrtová.

Autor textu Ladislav Lhota, foto Ján Honza

 

 

Sdílet
Podobné články