- Rubrika51. MFF KV

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary letos převezme Jiřina Bohdalová

27.4.2016

Jiřina Bohdalová patří k nejúspěšnějším a divácky nejoblíbenějším českým herečkám všech dob. Letos oslaví své životní jubileum a na 51. ročníku MFF KV převezme Cenu prezidenta festivalu.

Jiřina Bohdalová patří mnoho let také ve filmu a televizi k herečkám, pro něž se píší role takzvaně „na tělo“. Její herecká filmová kariéra čítá desítky úloh, převážně komediálně laděných: Až přijde kocour (1963), Komedie s klikou (1964), Bílá paní (1965), Dáma na kolejích (1966), Světáci (1969), Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1970), Ženy v ofsajdu (1971), ale také dramatických: Ucho (1969), Corpus Delicti (1991) a další.

Osobité jsou její herecké výkony v rolích, kde je komediální rovina nenapodobitelně propojena s dramatickým napětím: Hvězda zvaná pelyněk (1964), Pěnička a Paraplíčko (1970), Smích se lepí na paty (1986), Jedna kočka za druhou (1993).

Za hlavní role v pohádce Nesmrtelná teta (1993) a dramatu Fany (1995) si odnesla České lvy. Širokou popularitu získala jako televizní herečka a bavička, je několikanásobnou vítězkou televizních diváckých cen. Za celoživotní mistrovství v oboru činohra získala v roce 2010 Cenu Thálie.

S Vladimírem Dvořákem v zábavném pořadu Televarieté vytvořili nezapomenutelnou dvojici, která se na obrazovkách objevovala několik desítek let. Diváci si ji oblíbili v televizních filmech, inscenacích, pohádkách i v seriálech jako třeba Taková normální rodinka, F.L.Věk, Chalupáři, Létající Čestmír, Četnické humoresky, Pojišťovna štěstí, Bankrotáři, Ach ty vraždy, Šťastný smolař. Svůj nezaměnitelný hlas propůjčila mnoha kresleným pohádkovým postavičkám.

Dosud poslední hlavní filmovou rolí byla hořká komedie Jiřího Stracha Vrásky z lásky (2012), v níž se po mnoha letech opět setkala s hereckým partnerem Radoslavem Brzobohatým.

Jako poctu Jiřině Bohdalové uvede MFF Karlovy Vary jeden ze zásadních snímků české kinematografie, Ucho, režiséra Karla Kachyni.

Sdílet
Podobné články